חדשות

הערכת מגמות היארעות סרטן ריאות בנשים וגברים צעירים (International Journal of Cancer)

27/02/2020

 

מנתונים משש מדינות בעלות הכנסה גבוהה עולה כי שיעורי היארעות סרטן ריאות מצויים במגמת עליה בנשים צעירות, בהשוואה לגברים צעירים, זאת למרות שנשים אינן מעשנות יותר מגברים, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת International Journal of Cancer.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בשנת 2018 תועדו ברחבי העולם 2.1 מיליון מקרים של סרטן ריאות ו-1.8 מיליון מקרי תמותה עקב הממאירות. עישון סיגריות הינו גורם הסיכון העיקרי לכלל סוגי סרטן ריאות. עם זאת, ממאירות תאים קטנים ותאי קשקש מצויות בקשר ההדוק ביותר עם עישון, בהשוואה לסוגים היסטולוגיים אחרים.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את שיעורי היארעות סרטן ריאות בנשים צעירות לעומת גברים צעירים ב-40 מדינות. מקרי סרטן ריאות וסרטן דרכי האוויר נבחנו לפי קבוצות גיל במרווחים של 5 שנים (גילאי 30-64 שנים) ובתקופות קלנדריות בקבוצות של 5 שנים (1993-2012). החוקרים חישבו את יחס שיעורי היארעות נשים-לעומת-גברים ואת רווח בר-סמך 95% לפי קבוצת גיל ומדגם לידה.

 

בקרב גברים, שיעורי היארעות ספציפיים לגיל של סרטן הריאות ירדו לרוב בכל המדינות, בעוד בנשים שיעורי ההיארעות השתנו בין מדינות,  כאשר המגמות במרבית המדינות הצביעו על שיעורי היארעות יציבים או ירידה בשיעורי ההיארעות, אם כי בקצב איטי יותר בהשוואה לשינויים שחלו בגברים.

 

כתוצאה מכך, יחס שיעורי היארעות נשים-לעומת-גברים עלה בקרב מדגמי הלידה האחרונים, עם יחסי שיעורי היארעות היו גדולים משמעותית מאחד בקנדה, דנמרק, גרמניה, ניו זילנד, הולנד וארצות הברית. לדוגמא, יחס שיעורי היארעות באלו בגילאי 45-49 שנים בהולנד עלה מ-0.7 ל-1.5 באלו שנולדו סביב השנים 1948 ו-1963, בהתאמה. דפוסים דומים, אם כי לא מובהקים סטטיסטית, זוהו ב-23 מדינות נוספות. ההבדלים הללו נבעו בעיקר מעליה בשיעורי היארעות אדנוקרצינומה בנשים.

 

במדינות עם נתונים היסטוריים אודות היקף המעשנים, שיעורי הימצאות עישון בנשים התקרבו לאלו של גברים, אך לעיתים רחוקות עלו על השיעורים בגברים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי קיימת מגמה נרחבת של שיעורי היארעות גבוהים יותר של סרטן ריאות בנשים צעירות, בהשוואה לגברים צעירים. הבדלים אלו אינם נובעים רק מהבדלים מגדריים בדפוסי עישון.

 

International Journal of Cancer 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני