חדשות

טיפול באספירין עשוי להפחית את הסיכון להתקף לב או אירוע מוחי בחולים עם דלקת ריאות (מתוך אתר ה-NIHR)

29/01/2021

 

חולים עם דלקת ריאות מצויים בסיכון גבוה להתקף לב או אירוע מוחי ומנתונים חדשים עולה כי טיפול באספירין עשוי להפחית את הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים אלו, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת European Respiratory Journal.

 

החוקרים התבססו על נתונים ממאגר גדול מבריטניה וזיהו למעלה מ-48,000 חולים מעל גיל 50 שנים עם אבחנה של דלקת ריאות. הם זיהו 8,099 חולים שנטלו אספירין בחודשים שקדמו לאבחנת דלקת ריאות. לכל חולה שטופלו באספירין הם התאימו חולה שלא טופל באספירין לפי גיל, מין, הרגלי עישון והיסטוריה של מחלות לב וכלי דם.

 

מהנתונים עולה כי הסיכון לאירוע מוחי איסכמי והתקף לב בששת החודשים שלאחר אבחנת דלקת ריאות היה נמוך בשליש בקרב מטופלים באספירין. הממצאים היו דמים כאשר החוקרים השלימו ניתוחים סטטיסטיים נוספים של הנתונים.

 

במטרה לקבוע אם הירידה בסיכון למחלות לב וכלי דם נבע באופן ספציפי מהטיפול באספירין, החוקרים בחנו תרופות אחרות שנטלו החולים במחקר, כולל פראצטמול, לבותירוקסין, נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים ומעכבי תעלות מימן. מהנתונים עלה כי התרופות האחרות לא הדגימו כל השפעה על שיעור אירועים קרדיווסקולאריים לאחר דלקת ריאות, או אף לוו בעליה בסיכון לאירועים אלו.

 

ממצאי המחקר תומכים בהשלמת מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים בחולים עם דלקת ריאות וכיצד הטיפול באספירין עשוי למנוע סיבוכים אלו.

 

Eur Respir J. 2020

 

מתוך אתר ה-NIHR

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני