חדשות

השמנה אינה מעלה את הסיכון לדלקת ריאות על-רקע מנשם (Chest)

09/07/2021

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת Chest עולה כי השמנה אינה מלווה בסיכון מוגבר להיארעות דלקת ריאות על-רקע חיבור למנשם (Ventilator-Associated Pneumonia) בקרב מבוגרים תחת הנשמה מלאכותית ותמיכת וזופרסורים.

 

החוקרים השלימו ניתוח פוסט-הוק שכלל 2,325 מבוגרים ממחקר NUTRIREA2, מחקר אקראי-מבוקר בתווית-פתוחה, אשר כלל חולים תחת הנשמה מלאכותית ותמיכת וזופרסורים עקב שוק והזנה, אשר אושפזו ב-44 יחידות טיפול נמרץ ברחבי צרפת. השמנה הוגדרה בנוכחות מדד מסת גוף של 30 ק"ג למטר בריבוע ומעלה בעת האשפוז ליחידת טיפול נמרץ.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה היארעות דלקת ריאות על-רקע מנשם. תוצאים משניים כללו את היארעות הופעה מוקדמת של דלקת ריאות על-רקע מנשם, משך הנשמה מלאכותית, משך אשפוז ביחידת טיפול נמרץ, שיעורי תמותה לאחר 90 ימים והיארעות מיקרו-אספירציה של תוכן קיבה או הפרשות מחלל הפה והלוע.

 

החוקרים מדווחים כי 699 משתתפים (30%, גיל ממוצע של 67.8 שנים) סווגו כחולים עם השמנה.

 

במדגם המחקר תועדו 224 מקרים ראשונים של דלקת ריאות על-רקע מנשם, כאשר 60 אירועים תועדו בחולים עם השמנה ו-164 תועדו באלו עם משקל תקין. לאחר 28 ימים, היארעות דלקת ריאות על-רקע מנשם עמדה על 8.6% בקרב חולים עם השמנה ועל 10.1% באלו עם משקל תקין (יחס סיכון של 0.85, p=0.26). לאחר תקנון למשתנים שונים, היארעות דלקת ריאות על-רקע מנשם נותרה לא-מובהקת סטטיסטית בין הקבוצות (יחס סיכון של 0.89, p=0.46).

 

החוקרים לא זיהו הבדלים משמעותיים במשך הנשמה מלאכותית ומשך שהות ביחידת טיפול נמרץ בין הקבוצות. שיעורי התמותה לאחר 90 ימים היו נמוכים יותר בקרב חולים עם השמנה, בהשוואה לאלו עם משקל תקין (39.3% לעומת 44.7%, p=0.02).

 

בנוסף, לא תוארו הבדלים מובהקים סטטיסטית בשיעור מיקרו-אספירציות של תוכן קיבה או הפרשות מחלל הפה והלוע בתת-קבוצה של 123 חולים עם מדידות Pepsin ו-Alpha-Amylase.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי השמנה אינה מלווה בסיכון מוגבר לדלקת ריאות על-רקע מנשם.

 

Chest 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני