חדשות

ההשפעה של טיפול בתת-פעילות של בלוטת התריס במהלך ההיריון על כישורי שפה ותקשורת בצאצאים (JAMA Network Open)

06/10/2019

 

בילדים לאימהות שקיבלו טיפול הורמונאלי חליפי בשל תת-פעילות של בלוטת התריס במהלך ההיריון לא תועד סיכון מוגבר לליקוי שפתי, רמז ליעילות הטיפול במניעת הפרעות נוירו-התפתחותיות, כך טוענים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Network Open.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לכמת את הקשר בין טיפול בהורמוני תריס במהלך ההיריון ובין הסיכון לאבחנת ליקוי שפתי ותסמינים לפי דיווח-הורים של הפרעות בכישורי שפה ותקשורת בצאצאים בגיל שמונה שנים.

 

מחקר Mother, Father and Child Cohort Study (MoBa) הנורבגי הינו מחקר מבוסס-אוכלוסיה שכלל נשים הרות מרחבי נורבגיה בין יוני 1998 ועד דצמבר 2008. מאגר זה נקשר עם מספר מרשמים ארציים אחרים: Norwegian Medical Birth Registry, Norwegian Prescription Database ו-Norwegian Patient Registry. לצורך המחקר הנוכחי, החוקרים התמקדו להריונות עם עובר יחיד, אשר הסתיימו בלידת-חי וכללו משתתפים שגויסו בין 2005-2008.

 

זוגות אם-ילד סווגו לאחת משלוש קטגוריות: חשיפה לטיפול חליפי בהורמוני תריס במהלך ההריון, על-בסיס ניפוק מרשמים; העדר חשיפה לטיפול חליפי בהורמוני תריס במהלך ההריון; ואימהות אשר החלו טיפול חליפי בהורמוני תריס לאחר הלידה.

 

החוקרים בחנו שני מדגמים נפרדים עם תוצאים שונים. במדגם Norwegian Patient Registry, התוצא הוגדר כאבחנה של ליקוי שפה או דיבור. במדגם MoBa, הילדים היו במעקב עד גיל שמונה שנים על-בסיס שאלונים שמילאו ההורים.

 

מדגם Norwegian Patient Registry כלל 53,862 זוגות אם-ילד, כולל 1,204 זוגות עם חשיפה לטיפול חליפי בהורמוני תריס (2.2%). מדגם MoBa כלל 23,686 זוגות אם-ילד, מהם 532 זוגות עם חשיפה לטיפול חליפי בהורמוני תריס (2.2%).

 

החוקרים לא זיהו קשר מובהק סטטיסטית בין אבחנה של ליקוי שפה או דיבור ובין חשיפה לפני הלידה לטיפול חליפי בהורמוני תריס, בהשוואה לילדים שלא נחשפו לטיפול זה (יחס סיכון מתוקן של 0.75, רווח בר-סמך 95% של 0.38-1.43) או טיפול בהורמוני תריס לאחר הלידה (יחס סיכון מתוקן של 0.63; רווח בר-סמך 95% של 0.26-1.53). בנוסף, החוקרים לא זיהו הבדלים בתוצאות כישורי שפה בין הקבוצות.

 

לסיכום, ממצאי המחקר מעידים כי אין הבדל מובהק סטטיסטית בכישורי שפה או דיבור בין ילדים שנחשפו לטיפול חליפי בהורמוני תריס לפני הלידה, בהשוואה לאוכלוסיות אחרות. ממצאים אלו תומכים בהנחיות הנוכחיות הממליצות על טיפול לתת-פעילות של בלוטת התריס במהלך ההיריון.

 

JAMA Network Open 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני