חדשות

טיפול ב-Elagolix מביא להקלה בכאב על-רקע אנדומטריוזיס באוכלוסיות שונות (BMC Womens Health)

13/09/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת BMC Women's Health מדווחים חוקרים מברזיל וארצות הברית על תוצאות מחקר עולם-אמיתי התומכות ביעילות Elagolix להקלה על דיסמנוריאה וכאב אגני שאינו משנית לוסת (Non-Menstrual Pelvic Pain, או NMPP) בנשים עם כאב בדרגה בינונית-עד-חמורה משנית לאנדומטריוזיס.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Elagolix הינו אנטגוניסט פומי ל-GnRH (Gonadotropin-Releasing Hormone), המפחית משמעותית דיסמנוריאה ו-NMPP בנשים עם כאב משנית לאנדומטריוזיס בדרגה בינונית-עד-חמורה.

 

כעת אספו החוקרים נתונים משני מחקרים בשלב 3, מבוקרי-פלסבו (Elaris Endometriosis-I ו-Elaris Endometriosis-II) בהם נבחנו שני מינונים של Elagolix (150 מ"ג פעם ביום ו-200 מ"ג, פעמיים ביום). נתונים אודות למעלה מ-1,600 נשים בגילאי 18-49 שנים שימשו להערכת היעילות של Elagolix ואיכות החיים הבריאותית בתתי-קבוצות מוגדרות מראש של נשים עם מאפייני בסיס שונים.

 

מבין 1,686 נשים שקיבלו טיפול, 1,285 נשים (76.2%) השלימו את המחקרים. שיעור הנשים עם ירידה משמעותית קלינית בדיסמנוריאה ו-NMPP היה דומה בתתי-קבוצות שונות.

 

הטיפול ב- Elagolix נמצא יעיל בהקלה על דיסמנוריאה וכאב אגני, לצד שיפור איכות החיים הבריאותית, בתתי-קבוצות שונות של נשים עם אנדומטריוזיס, כולל תתי-קבוצות שסווגו על-סמך שימוש במשככי כאבים, היסטוריה קודמת של היריון, או מדד NMPP התחלתי.  

 

לאחר 3 חודשים, הקלה בכאב לפי דיווח המטופלות הייתה משמעותית בכל תתי הקבוצות של נשים שנטלו Elagolix במינון 200 מ"ג, פעמיים ביום, ומשמעותית במרבית תתי-הקבוצות שטופלו ב- Elagolix במינון 150 מ"ג, פעם ביום.

 

בנשים בתתי-קבוצות שונות תועד שיפור בכל תחום במדד Endometriosis Health Profile-30, אם כי אינטראקציה משמעותית לפי טיפול תועדה במספר קטגוריות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי Elagolix הינו טיפול יעיל להקלה על דיסמנוריאה ו-NMPP, כמו גם בשיפור איכות החיים הבריאותית, בהשוואה לפלסבו, בתתי-קבוצות שונות של נשים עם מאפייני בסיס שונים ומגוון רחב של מאפייני מחלה.

 

BMC Womens Health. 2021 Jun 16;21(1):246

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני