חדשות

טיפול משולש בשלב מוקדם מלווה בשיפור הישרדות ארוכת-טווח של חולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי (AJRCCM)

13/07/2021

 

בחולים בסיכון גבוה עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי בדרגה חמורה בעת האבחנה, בפרט חולים צעירים בסיכון גבוה, טיפול מוקדם במשלב הכולל שלוש תרופות לווה בהישרדות טובה יותר, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

 

המחקר הרטרוספקטיבי כלל 1,611 חולים, בגיל ממוצע של 60 שנים, עם אבחנה של יתר לחץ דם עורקי ריאתי אידיופטי, תורשתי, או על-רקע תרופות הרזייה, אשר נכללו במאגר French Registry בין השנים 2006 עד 2018. החוקרים בחנו את ההישרדות בהתאם לגישת הטיפול המוקדמת: טיפול מונותרפי (984 חולים), טיפול כפול (551 חולים), או טיפול משולש (76 חולים), אשר כלל שתי תרופות פומיות ומתן טיפול פראנטרלי בפרוסטציקלין.

 

חולים בזרוע הטיפול המשולש היו צעירים יותר עם פחות מחלות רקע, אך בסיכון מוגבר לתמותה.

 

לאורך חציון מעקב של 32 חודשים, 32% מהחולים הלכו לעולמם, 4% עברו השתלת ריאות. בזרוע הטיפול המונותרפי תועדו שיעורי תמותה של 35% ו-3% מהחולים עברו השתלת ריאות לאורך חציון מעקב 35 חודשים. בזרוע הטיפול הכפול שיעורי התמותה עמדו על 28% ושיעורי השתלת ריאות עמדו על 5% לאורך חציון מעקב של 28 חודשים. טיפול משולש לווה בשיעורי תמותה של 9%, כאשר 14% מהחולים עברו השתלת ריאות במהלך חציון מעקב של 39 חודשים.

 

לאחר חמש שנים, ההישרדות הייתה גבוהה יותר בקרב חולים בזרוע הטיפול המשולש, בהשוואה לאלו בזרוע הטיפול הכפול ואלו בזרוע טיפול מונותרפי (91% לעומת 61%, p<0.001). החוקרים זיהו עוד שיעורי הישרדות ללא-השתלה שהיו גבוהים יותר לאחר חמש שנים בקרב חולים בזרוע הטיפול המשולש, בהשוואה לחולים בזרוע טיפול מונותרפי וחולים תחת טיפול כפול (75%, 58% ו-56%, בהתאמה).

 

החוקרים גם בחנו את ההישרדות של החולים ומדווחים כי בקרב 243 חולים בסיכון-גבוה בתחילת המחקר, ההישרדות הייתה גבוהה יותר בקרב אלו שקיבלו בשלב מוקדם טיפול משולש, בהשוואה לחולים שקיבלו טיפול מונותרפי או טיפול כפול. עם זאת, לא תועדו הבדלים בין זרוע הטיפול המונותרפי וזרוע טיפול תרופתי כפול. בקרב 1,134 חולים בקטגוריית סיכון בינוני, ההישרדות הייתה טובה יותר עם עליה במספר הטיפולים בשימוש.

 

עוד עולה מהנתונים כי טיפול משולש נקשר בקשר בלתי-תלוי עם סיכון נמוך יותר לתמותה (יחס סיכון של 0.29, p=0.017). בחולים בסיכון בינוני, טיפול מוקדם הדגים יתרון הישרדותי בהשוואה לטיפול כפול או מונותרפי (p<0.001) וטיפול כפול לווה בתועלת הישרדותית גדולה יותר לעומת טיפול מונותרפי (p = 0.025).

 

החוקרים כותבים כי למרות שדרושים מחקרים אקראיים במטרה לבחון את היעילות של טיפול משולש, ממצאים אלו מספקים עדויות חדשות התומכות באלגוריתם הטיפול ביתר לחץ דם עורקי ריאתי שהוצג בהנחיות מטעם ה-European Society of Cardiology/European Respiratory Society וה-6th World Symposium on Pulmonary Hypertension.

 

American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני