חדשות

ההשפעה של משאף סטרואידים עם ביתא-אגוניסטים על הרכב המיקרוביום בדרכי האוויר בחולי COPD (מתוך Am J Respir Crit Care Med)

05/01/2022

 

טיפול במשאפי סטרואידים על-בסיס Fluticasone הוביל לשינוי משמעותי בהרכב המיקרוביום בדרכי האוויר בחולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית (Chronic Obstructive Pulmonary Disease, או COPD) כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי טיפול במשאפי סטרואידים משמש לעיתים קרובות בשילוב עם LABA (Long-Acting Beta-2 Agonists) בחולים עם COPD. נכון להיום, אין מחקרים להערכת ההשפעות של טיפול במשאפי סטרואידים על הרכב המיקרוביום בדרכי האוויר.  מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את ההשפעות של משלב משאפי סטרואידים עם LABA על מיקרוביום דרכי האוויר בחולים עם מחלת הריאות הכרונית.

 

מחקר כלל חולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית אשר הפסיקו תחילה את הטיפול במשאפי סטרואידים והחל טיפול ב-Formoterol במינון 12 מיקרוגרם, פעמיים ביום. לאחר מכן המשתתפים חולקו באקראי למשלב Budesonide/Formoterol, Fluticasone/Salmeterol, או Formoterol בלבד למשך 12 שבועות. המשתתפים השלימו ברונכוסקופיה לפני ולאחר 12 שבועות הטיפול.

 

החוקרים בחנו את הרכב המיקרוביום בדרכי האוויר לאורך תקופת המחקר בין מטופלים במשאפי סטרואידים/LABA ומטופלים ב-LABA בלבד.

 

מדגם המחקר כלל 63 חלים שחולקו באקראי לטיפול ב-Budesonide עם Formoterol (20 חולים), Fluticasone עם Salmeterol (22 חולים), או Formoterol בלבד (21 חולים); 56 חולים השלימו את כל ביקור המעקב לאורך המחקר.

 

המגוון מיקרוביאלי בדרכי האוויר הדגים הבדלים משמעותיים בין הקבוצות לאחר תקופת הטיפול, כאשר השינויים המשמעותיים ביותר תועדו בקרב אלו שטופלו ב-Fluticasone/Salmeterol ו-Formoterol בלבד.

 

בנוסף, החוקרים מצאו שינויים בולטים יותר בהרכב המיקרוביום בדרכי האוויר מתחילת המחקר בקרב אלו שטופלו ב-Fluticasone/Salmeterol. השינויים העיקריים כללו ירידה בשכיחות Pasteurellas, Pasteuellaceae ו-Haemophilus.

 

החוקרים הופתעו לגלות כי שלושה חודשי טיפול ב-LABA הוביל לשיפור הרכב המיקרוביום בדרכי האוויר בחולים אלו וכי 25% מהחולים שהפסיקו את הטיפול במשאפי סטרואידים פיתחו קשיי נשימה ופרשו מהמחקר.

 

ממצאי המחקר מעידים כי טיפול המבוסס על Fluticasone מוביל לשינוי הרכב המיקרוביום בדרכי האוויר של חולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית. נתונים אלו עשויים להיות משמעותיים עבור חולים המפתחים דלקת ריאות תחת טיפול במשאפי סטרואידים.

 

Am J Respir Crit Care Med 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני