חדשות

שכיחות גבוהה של נזק כלייתי בחולים המאושפזים בשל COVID-19 (מתוך Kidney Int)

21/05/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Kidney International עולה כי למעלה משליש מהחולים המאושפזים בארצות הברית בשל COVID-19 פיתחו נזק כלייתי חד וקרוב ל-15% מהם נדרשו לדיאליזה.

 

החוקרים אספו נתונים אודות 5,449 חולים אשר אושפזו ל-13 בתי חולים בניו-יורק בין מרץ ואפריל 2020, מהם 1,993 חולים (36.6%) פיתחו נזק כלייתי חד.

 

גורם הסיכון הברור ביותר להתפתחות נזק כלייתי היה צורך בתמיכה נשימתית או בטיפול בוזופרסורים. גורמים אחרים שניבאו נזק כלייתי חד כללו גיל מתקדם, אבחנה של סוכרת, יתר לחץ דם ומחלות לב וכלי דם. נזק כלייתי חד היה גם נפוץ יותר בחולים ממוצא אפריקאי-אמריקאי.

 

ממצאי המחקר הצביעו על קשר הדוק בין נזק כלייתי חד ובין הופעת כשל נשימתי, כאשר שיעורי נזק כלייתי עמדו על 89.7% מהחולים המונשמים, בהשוואה ל-21.7% מאלו שלא הונשמו באופן מלאכותי.

 

הופעת נזק כלייתי חד בחולים עם אבחנה של COVID-19 נקשרה עם פרוגנוזה גרועה, כאשר 35% מהחולים שפיתחו נזק כלייתי חד הלכו לעולמם.

 

ממצאי המחקר עולים בקנה אחד עם תוצאות מחקר נוסף בבתי חולים בניו-יורק שפורסם בכתב העת Lancet ובו דיווחו חוקרים כי מעט פחות משליש מהחולים (31%) שאושפזו ביחידות טיפול נמרץ פיתחו נזק כלייתי חמור ונדרשו לדיאליזה.

 

שני המחקרים הללו מסייעים בביסוס הדיווחים של רופאים מהשטח, כאשר בבתי חולים רבים בארצות הברית שלא העריכו נכונה את היקף הנזק הכלייתי על-רקע הזיהום הנגיפי נדרשו לאלתר להשגת מכונות ותמיסות דיאליזה לטיפול בחולים החמורים ביותר.

 

החוקרים קוראים לתכנן ולהשלים מחקרים למניעה או טיפול בנזק כלייתי חד על-רקע COVID-19.

 

 Kidney Int. Published May 13, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני