חדשות

כימיקאלים סביבתיים עלולים להעלות את הסיכון למחלת כליות כרונית (Clin J Am Soc Nephrol)

24/05/2020

 

מנתוני סקר NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey) שפורסמו בכתב העת Clinical Journal of the American Society of Nephrology עולה קשר בין הרמות בדם ובשתן של מתכות כבדות ופחמימנים סינתטיים ובין סמני מחלת כליות כרונית.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי חשיפה לכימיקאלים סביבתיים הינה אחד מגורמי הסיכון התורמים למחלת כליות כרונית. כעת הם ביקשו לזהות כימיקאלים סביבתיים הקשורים עם מחלת כליות כרונית ולצורך כך בחנו את הנתונים אודות 46,748 מבוגרים שלקחו חלק בסקרי NHANES בשנים 1999-2016.

 

החוקרים בחנו את הקשר בין כימיקאלים שנמדדו בשתן או בדם (262 כימיקאלים) עם אלבומינוריה (יחס אלבומין:קריאטינין בשתן של 30 מ"ג/גרם ומעלה), ירידה בקצב פינוי גלומרולארי משוער (פחות מ-60 מ"ל/דקה) ומשלב של אלבומינוריה וקצב פינוי גלומרולארי משוער ירוד.

 

מבין 262 כימיקאלים סביבתיים, שבעה כימיקאלים (3%) הדגימו קשר מובהק סטטיסטית עם סיכון מוגבר לאלבומינוריה, קצב פינוי גלומרולארי משוער ירוד, או משלב של השניים. כימיקאלים אלו כללו מתכות וכימיקאלים אחרים אשר לא נקשרו בעבר עם מחלת כליות כרונית.

 

ממצאי המחקר העידו על קשר בין ריכוזים בדם ובשתן של Cotinines, ריכוז בדם של 2,5-dimethylfuran וריכוז קדמיום בדם עם אלבומינוריה. עוד זוהה קשר בין ריכוזי עופרת וקדמיום בדם ובין קצב פינוי גלומרולארי ירוד.

 

החוקרים זיהו קשר בין ריכוזי קדמיום ועופרת בדם, כמו גם ריכוזי שלוש תרכובות נדיפות (2,5-dimethylfuran ו-Furan בדם, Phenylglyoxylic Acid בשתן) ובין התוצא המשולב. רמות עופרת וקדמיום בדם זוהו כאשמים העיקריים במחקר, כאשר רמות עופרת גבוהות יותר בדם נקשרו עם הסיכון למשלב קצב פינוי גלומרולארי משוער ירוד ואלבומינוריה (יחס סיכויים של 1.27, רווח בר-סמך 95% של 1.12-1.45), כמו גם רמות גבוהות יותר של קדמיום (יחס סיכויים של 1.27, רווח בר-סמך 95% של 1.19-1.35).

 

החוקרים כותבים כי ידוע כי מתכות כבדות דוגמת עופרת וקדמיום עשויות לגרום למחלת כליות על-רקע תעסוקתי. חשיפה אקוטית לרמות רעילות של מספר כימיקאלים גם הובילה לנזק כלייתי חד ובשלב זה לא ברור אם חשיפה כרונית לרמות נמוכות של מתכות כבדות וכימיקאלים אחרים עשויה גם להוביל למחלת כליות כרונית.

 

ממצאי המחקר מציעים כי חשיפה מוגברת לעופרת, קדמיום, או תרכובות אורגניות נדיפות מלווה בשכיחות מוגברת של מחלת כליות כרונית.

 

Clin J Am Soc Nephrol 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני