חדשות

שכיחות גבוהה של הפרעה בתפקוד כלייתי בילדים עם COVID-19 (מתוך Lancet Child and Adolescent Health)

02/07/2020

 

הפרעה בתפקוד כלייתי מופיעה בשכיחות די גבוהה בילדים ומתבגרים שאושפזו בשל COVID-19, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מבריטניה שפורסמו בכתב העת Lancet Child and Adolescent Health.

 

החוקרים בחנו את התפקוד הכלייתי של 52 ילדים בגילאי 0-16 שנים, אשר אושפזו באבחנה של COVID-19. מבין המשתתפים במחקר, ב-24 ילדים (46%) תועד ריכוז קריאטינין מעל לטווח העליון של הנורמה לגיל ו-15 ילדים (29%) ענו על הקריטריון האבחנתי של נזק כלייתי חד לפי הגדרות ה-British Association of Pediatric Nephrology.

 

כל המקרים של נזק כלייתי חד, פרט לאחד, תועדו בחולים שאושפזו ביחידות טיפול נמרץ בילדים ו-11 מקרים תועדו בילדים עם תסמונת דלקתית רב-מערכתית אשר נקשרה עם זיהום בנגיף הקורונה החדש.

 

החוקרים מדווחים כי רק 4 חולים עם נזק כלייתי חד סבלו ממחלות רקע וכי בכלל המשתתפים מערכת החיסון הייתה תקינה.

 

ב-5 מבין 15 הילדים עם נזק כלייתי חד תועדו ממצאים חריגים בבדיקת אולטרה-סאונד, עם עדות להגדלת כליות. בכל החולים עם נזק כלייתי חד לא הייתה דרישה להשלמת ביופסיה של הכליה או טיפול כלייתי חליפי רציף ובכל החולים, פרט לאחד, תועדה ירידה בריכוז קריאטינין אל מתחת לטווח העליון של הנורמה במהלך האשפוז.

 

ממצאי המחקר מדגישים את חשיבות מעקב אחר תפקוד כלייתי בכלל הילדים המאושפזים עם COVID-19, לצד הימנעות מגורמים העשויים להחמיר את הנזק הכלייתי, דוגמת היפוולמיה ושימוש בתרופות בעלות השפעה רעילה על הכליות. הטיפול הסטנדרטי צריך לכלול בדיקות סקר לזיהוי נפריטיס ומעקב אחר סיבוכים ארוכי-טווח של נזק כלייתי חד, דוגמת יתר לחץ דם ופרוטאינוריה.

 

Lancet Child and Adolescent Health, online June 15, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני