חדשות

מתן תוך-ורידי של נוזלים דרך הוריד לתקופה קצרה הינה גישה מקובלת למניעת נזק כלייתי חד לאחר אנגיוגרפיה (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ASN)

27/11/2021

 

מתן ליטר אחד של נוזלים דרך הוריד לאורך פרק זמן קצר של פחות משש שעות לאחר אנגיוגרפיה עשוי לסייע במניעת סיבוכים כלייתיים, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס מטעם ה-American Society of Nephrology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע אם נפחים גבוהים (מעל 1 ליטר) של נוזלים הניתנים לפרק זמן קצר (פחות משש שעות) הינה גישה יעילה להפחתת הסיכון לסיבוכים כלייתיים ונזק כלייתי חד על-רקע חשיפה לחומר ניגוד.

 

החוקרים השלימו ניתוח משני של נתונים אודות 4,993 חולים ממחקר PRESERVE, אשר סווגו לרבעונים לפי נפח הנוזלים הכולל. כל החולים חולקו באקראי לקבלת סליין דרך הוריד או ביקרבונט דרך הוריד.

 

מניתוח סטטיסטי שכלל תקנון רב-משתני לגיל, היסטוריה של אי-ספיקת לב, סוכרת, נפח חדר שמאל בסוף דיאסטולה, קצב פינוי גלומרולארי, סוג פרוצדורה, בדיקה באשפוז או אמבולטורית ומשך זמן. בנוסף, הם בחנו את האינטראקציה בין נפח נוזלים ובין משך מתן הנוזלים, אשר סווג למתן לאורך פחות משש שעות או למשך שש שעות ומעלה.

 

חולים ברבעון הראשון קיבלו נפח נוזלים ממוצע של 701 מ"ל לאורך ממוצע של 6.9 שעות; אלו ברבעון השני קיבלו נפח נוזלים ממוצע של 964 מ"ג לאורך פרק זמן ממוצע של 7.9 שעות; משתתפים ברבעון השלישי קיבלו בממוצע 1,140 מ"ל נוזלים לאורך פרק זמן ממוצע של 8.2 שעות; אלו ברבעון הרביעי קיבלו נפח נוזלים של 1,478 מ"ל לאורך פרק זמן ממוצע של 9.6 שעות.

 

התוצאים העיקריים כללו את שיעורי התמותה, הצורך בדיאליזה או עליה קבועה בריכוז קריאטינין של לפחות 50% מערך הבסיס לאחר לפחות 90 ימים. התוצא המשני היה נזק כלייתי חד על-רקע חומר ניגוד.

 

מניתוח הנתונים עלה סיכון מוגבר משמעותית לתוצא העיקרי לאחר 90 ימים ברבעון הראשון, בהשוואה לרבעון הרביעי של נפח נוזלים. לא תועדו הבדלים בין שני הרבעונים האמצעיים בהשוואה לרבעון הרביעי. לא תועדה אינטראקציה משמעותית בין נפח ומשך מתן נוזלים ולא תוארו הבדלים בין הקבוצות בשיעורי היארעות נזק כלייתי חד על-רקע חשיפה לחומר ניגוד.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי במרבית החולים, מתן נפח נוזלים של 1 ליטר לאורך פרק זמן קצר משש שעות הינה גישה מקובלת למניעה של סיבוכים כלייתיים לאחר אנגיוגרפיה. עם זאת, הם קוראים להשלים מחקר אקראי ומבוקר להוכחת הממצאים.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ASN

 

לידיעה ב-Healio

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני