חדשות

מומחים נוספים תומכים בהמשך טיפול בתרופות הפועלות על ציר אנגיוטנסין (JAMA Cardiol)

07/04/2020

 

במהלך השבועות האחרונים פורסמו מספר מאמרים בנוגע לטיפול במעכבי ACE או ARB בעידן הנוכחי של מגפת COVID-19. במאמר דעה נוסף בנושא, אשר פורסם בכתב העת JAMA Cardiology, טענו מומחים כי בשלב זה של המגפה לאור הנתונים המוגבלים בנושא, תתכן חשיבות רבה לעדויות מוקדמות ממחקרים לבחינת הנושא, שכן לאור המספר האדיר של חולים עם COVID-19 והשכיחות הגבוהה של שימוש בתרופות אלו, לנתונים אלו תתכן חשיבות רבה.

 

אמנם חסרים נתונים רבים אודות נגיף הקורונה החדש והתחלואה משנית לזיהום זה, אך נראה כי ישנה מוסכמה בקרב קרדיולוגים כי בחולים עם COVID-19 אין להפסיק באופן גורף את הטיפול במעכבי ACE או ARB. למעשה, יש מספר מומחים המאמינים כי אף תתכן תועלת לתרופות אלו כנגד הזיהום הנגיפי.

 

בימים אלו מתוכננים מחקרים להערכת חסמי ציר רנין-אנגיוטנסין-אלדוסטרון בחולים עם COVID-19. עם זאת, המחקרים הללו הם קטנים ולא צפויים להיות מושלמים בקרוב.

 

כל האיגודים הקרדיולוגים המובילים, כולל ה-European Society of Cardiology, American College of Cardiology, American Heart Association ואחרים פרסמו הנחיות המציעות להמשיך במעכבי ACE ו-ARB בחולים עם COVID-19, אלא אם ישנה סיבה ברורה להפסקת הטיפול.

 

למרות הקונצנזוס כי אין סיבה להפסיק את הטיפול במעכבי ACE או ARB בחולים עם COVID-19, לאור העדר עדויות מוצקות לתועלת של תכשירים אלו, אין להתחיל בטיפול בתרופות אלו בהעדר התוויה קלינית ברורה.

 

המחלוקת החלה בעיקר לאור הגילוי כי נגיף SARS-CoV-2 נקשר לקולטני ACE2 בכדי להיכנס לתא. בדיווחים שהגיעו בעיקר מניסויים בבעלי חיים עלה כי מעכבי ACE ו-ARB עשויים להביא לעליה בביטוי ACE2 ובעקבות זאת עלה חשש כי תרופות אלו עשויות להביא לעליה ברגישות לזיהום או להתפתחות מחלה חמורה.

 

עם זאת, מומחים בתחום סבורים כי לא כך הדבר וייתכן אף כי ההיפך הוא הנכון וכי מעכבי ACE או ARB עשויים בעצם להגן מפני נזק ריאתי בחולים עם COVID-19.

 

חשוב להבין כי הנתונים בנושא מוגבלים מאוד, בפרט בבני אדם. עם זאת, לאור דחיפות המצב יש להתבסס על המידע הזמין בכדי לקבוע את הצעדים הבאים להגנה על המטופלים.

 

JAMA Cardiol April 3, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני