חדשות

מה בין הפרעות נשימה בשינה ובין עמידות לאינסולין? (Sleep)

17/01/2022

 

במאמר שפורסם בכתב העת Sleep מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בין הפרעות נשימה בשינה ובין עמידות לאינסולין בשלב מוקדם של ההיריון, עם קשר תלוי-מינון בין חומרת הפרעת הנשימה ובין עמידות לאינסולין.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את הקשר בין הפרעות נשימה בשינה באם ובין מטבוליזם סוכר בשלב מוקדם של ההיריון. מדגם המחקר כלל נשים עם מדד מסת גוף של 27 ק"ג למטר בריבוע ומעלה, אשר נשאו עובר יחיד ועברו בדיקת שינה בביתם וכן בדיקת HOMA (Homeostatic Model Assessment) בשלב מוקדם של ההיריון.

 

ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין מדדים רציפים של הפרעת נשימה בשינה, כולל מדד REI (Respiratory Event Index) ו-ODI (Oxygen Desaturation Index) ובין מדדי משק סוכר (HOMA-Insulin Resistance ו-HOMA β-cell function).

 

מדגם המחקר כלל 192 נשים הרות עם חציון מדד מסת גוף של 35.14 ק"ג למטר בריבוע, אשר השלימו בדית שינה ביתית והערכת HOMA בשבועות 11.4 ו-15.35 להיריון, בהתאמה.

 

מהנתונים עולה כי 61 משתתפות (32%) אובחנו עם דום נשימה חסימתי בשינה על-פי מדדי REI (חמישה אירועים ומעלה בכל שעה). משתתפות אלו היו מבוגרות יותר, עם מדד מסת גוף גבוה יותר ושכיחות גבוהה יותר של לידות קודמות, בהשוואה לנשים ללא דום נשימה חסימתי בשינה.

 

בקרב נשים עם דום נשימה חסימתי בשינה תועדו ריכוזי סוכר ו-C-Peptide גבוהים יותר ודרגה גבוהה יותר של עמידות לאינסולין, בהשוואה למשתתפות ללא דום נשימה חסימתי בשינה.  לכל עליה של 10 יחידות במדד REI נרשמה עליה של 0.3 יחידות במדד HOMA-Insulin Resistance ועליה של 4 יחידות ברמות סוכר בדם בצום. עם זאת, לא תועד קשר משמעותי בין מדדי REI ובין מדדי HOMA β-cell function.

 

עוד מצאו החוקרים קשר בין מדדי HOMA-Insulin Resistance ובין מדדי ODI, אך לא תועד קשר בין מדדי ODI ובין HOMA β-cell function.

 

ב-20 משתתפות (32.8%) עם דום נשימה חסימתי בשינה וב-22 נשים (16.8%) ללא דום נשימה חסימתי בשינה תועדו רמות סוכר בדם בצום של 95 מ"ג/ד"ל ומעלה. מדדי REI ו-ODI נקשרו שניהם עם רמות גבוהות יותר של סוכר בצום.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי בנשים ללא סוכרת טרם-היריון, באלו עם אבחנה של הפרעת נשימה בשינה בתחילת ההיריון תועדה רגישות נמוכה יותר לאינסולין ורמות סוכר גבוהות יותר בצום, בהשוואה לנשים הרות ללא הפרעת נשימה בשינה. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע אם בנשים הרות עם עודף משקל או השמנת יתר תתכן תועלת לבדיקת סקר מוקדמת להפרעות נשימה בשינה במטרה לשפר את האיזון הגליקמי.

 

Sleep, January 6, 2022

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני