חדשות

האם ניתן להמליץ בבטחה על בדיקות סקר לרטינופתיה סוכרתית אחת לשנתיים? (JAMA Ophthalmology)

13/02/2019

 

בחולי סוכרת עם רטינופתיה מינימאלית, או ללא עדות לרטינופתיה בבדיקת סקר ראשונית, לא סביר כי תחול התקדמות לדרגה הדורשת טיפול למחלה העינית בתוך שנתיים. במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Ophthalmology דנים חוקרים בתוצאות מחקר רטרוספקטיבי חדש, מהן עולה כי ניתן להמליץ על בדיקות לרטינופתיה סוכרתית אחת לשנתיים.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון כמה חולים עם רטינופתיה מינימאלית, או ללא רטינופתיה, נדרשים להתערבות לטיפול ברטינופתיה בתוך שנתיים מהערכה של הרשתית. החוקרים ערכו חיפוש ברשומות הרפואיות של החולים לזיהוי היסטוריה של זריקות לתוך הזגוגית, טיפולי לייזר לרשתית, או ניתוח זגוגית.

 

צילומי בדיקות סקר לרטינופתיה סוכרתית נערכו ב-116,134 חולים (גיל ממוצע של 58 שנים). מבין אלו, 79,445 חולים השלימו מעקב בן שנתיים, כולל 69,634 חולים ללא עדות לרטינופתיה ו-9,811 חולים עם רטינופתיה מינימאלית.

 

החוקרים מדווחים כי 11 חולים ללא עדות לרטינופתיה בתחילת המחקר נדרשו לטיפול ברטינופתיה סוכרתית במהלך השנתיים הבאות (1 מבין 12,660 חולים) ו-11 חולים עם רטינופתיה מינימאלית נדרשו להתערבות במהלך אותה תקופה (1 מבין 1,784 חולים). בנוסף, התערבויות לטיפול ברשתית בוצעו עבור מצבים שלא נקשרו עם מחלה עינית על-רקע סוכרת ב-44 חולים ללא עדות לרטינופתיה בתחילת המחקר (1 מבין 3,165 חולים) וחמישה חולים עם רטינופתיה מינימאלית בתחילת המחקר (1 מבין 3,924 חולים).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי כי בחולים עם רטינופתיה מינימאלית, או ללא רטינופתיה בבדיקת סקר לסיבוך זה, נדיר לראות כי נדרשת התערבות לטיפול במחלה עינית בתוך שנתיים מההערכה הראשונית. נראה כי ניתן להרחיב בבטחה את מרווח הזמן המומלץ בין בדיקות עיניים של חולים בסיכון נמוך.

 

JAMA Ophthalmology. Published online February 7, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני