חדשות

האם קיים קשר בין רטינופתיה סוכרתית לבין דכאון? ( ARVO)

13/06/2020

מאת נעה גנזבורג, Bsc

 

מחקר רטרוספקטיבי חדש מצא כי הסובלים מרטינופתיה סוכרתית חווים דיכאון בשיעור גבוה יותר מאשר באוכלוסייה הכללית, אך באופן מעניין נראה כי שיעור הדכאון יורד ככל שהמחלה הופכת לחמורה יותר. החוקרים מציינים כי על אף שלא הוכח קשר של סיבה ותוצאה בין התופעות, הם ממליצים להתייחס לבריאות הנפשית של המטופלים כחלק מהטיפול הכולל במחלה. המחקר הוצג בכנס השנתי של -Association for Research in Vision and Ophthalmology) ARVO).

 

 החוקרים איתרו מטופלים שאובחנו עם רטינופתיה סוכרתית וחרדה, דכאון או כל שילוב של המחלות הללו בתקופה של עשר שנים בין 2008-18. בקרב למעלה מ-95 אלף משתתפים בני 18 ומעלה עם היסטוריה של בדיקת עיניים במערכת של אוניברסיטת צפון קרולינה. למעלה ממחציתם היו נשים וכרבע מכללן סבלו מסוכרת. 4.5% מהקבוצה סבלו מרטינופתיה סוכרתית.

 

בכלל המשתתפים שנבדקו נרשמו שיעורי חרדה ודכאון הדומים לשיעורם באוכלוסייה הכללית, אך בקרב אלו עם רטינופתיה סוכרתית נראו שיעורים גבוהים יותר: 21% מקבוצה זו אובחנו עם חרדה, ו-33% עם דכאון (לעומת 18.7% ו-20.4% בכלל המשתתפים, בהתאמה). שיעור הדיכאון בקבוצת הרטינופתיה הסוכרתית היה גבוה באופן מובהק מאשר באוכלוסייה הכללית. מאחר שלא הוכח קשר נסיבתי בין התופעות, החוקרים משערים כי חולים עם רטינופתיה סוכרתית עשויים לפתח דכאון בשל האבחון, או לחילופין, הדיכאון הוא שעשוי להוביל להידרדרות מחלת הסוכרת והופעה של רטינופתיה סוכרתית.

נתון מעניין עלה כאשר בדקו החוקרים את הקשר בין חומרת המחלה ( מחלה פרוליפרטיבית או לא-פרוליפרטיבית  קלה, מתונה או חריפה) לבין התופעות הנפשיות. נמצא, כי הסיכון לדיכאון היה גבוה מאד בחולות שסבלו ממחלה לא-פרוליפרטיבית  חריפה לעומת השיעור באוכלוסייה הכללית, אך כי השיעור ירד באופן משמעותי דווקא בקבוצה שבה המחלה התפתחה לפרוליפרטיבית  .

מגמה דומה נראתה עבור חרדה. לדברי החוקרים, יתכן כי למטופלים רבים אין נגישות טובה למערכת הבריאות, ורבים מהם, עם מחלה בשלבים מוקדמים פשוט לא מקבלים טיפול עד להופעה של תסמינים הקשורים לראיה, ואלו מהם שסובלים מדיכאון לא מגיעים לביקורים אצל רופא משפחה ולא מאובחנים ומתועדים במערכת עם התסמונת. השערה נוספת של החוקרים היא שהתחלת טיפול תרופתי מביא לשיפור נראה לעין בחולים עם מחלה חריפה ומקל ממשית, כפועל יוצא, על תסמיני הדיכאון והחרדה בחולים אלה.

 

רטינופתיה סוכרתית עלולה להיות קשורה לדכאון, מדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני