חדשות

עישון פאסיבי בילדות ובבגרות מלווה בסיכון מוגבר לדלקת מפרקים שגרונית (מתוך כנס ה-EULAR)

06/06/2021

 

חשיפה לעישון פאסיבי בילדות ובבגרות מלווה בסיכון מוגבר לדלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) בנשים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהוצגו במהלך כנס ה-European Congress of Rheumatology.

 

החוקרים התבססו על נתונים ממאגר E3N-EPIC (Etude Epidémiologique auprès de femmes de la Mutuelle Générale de l'Education Nationale), אשר נועד לבחון קשרים אפשריים בין גורמים סביבתיים ובין מחלות כרוניות. מבין 98,995 נשים בריאות בצרפת שהיו במעקב משנות ה-90 של המאה הקודמת, המחקר הנוכחי כלל 79,806 משתתפות בגיל ממוצע של 49 שנים. בסך הכול, 698 נשים פיתחו דלקת מפרקים שגרונית לאורך מעקב של 11.7 שנים.

 

חשיפה לעישון פאסיבי בילדות הוגדרה בנוכחות חשיפה במשך מספר שעות לחדר עם עשן בילדות, על-פי הדיווחים של המשתתפים. חשיפה בבגרות לעישון פאסיבי הוגדרה במקרים בהם נשים שהו לפחות שעה ביום בסמוך למבוגרים המעשנים באופן פעיל.

 

החוקרים מדווחים כי כאחת מכל שבע נשים (13.5%) דיווחו על חשיפה לעישון פאסיבי בילדות ומעל למחצית מהנשים (53.6%) דיווחו על חשיפה לעישון פאסיבי בבגרות. בסך הכול, 58.9% מהמשתתפים נחשפו לעישון פאסיבי בילדות או בבגרות ו-8.25% נחשפו לעישון פאסיבי בשתי תקופות הזמן.

 

מהנתונים עולה קשר חיובי בין חשיפה לעישון פאסיבי בילדות ובין דלקת מפרקים שגרונית. במודל שכלל תקנון לערפלנים אפשריים, חשיפה עישון פאסיבי בילדות לוותה בסיכון גבוה פי 1.24 למחלת המפרקים, בהשוואה לאלו שלא נחשפו לעישון פאסיבי בילדות. עם זאת, הסיכון היה אף גדול יותר בקרב נשים שלא עישנו מעולם (יחס סיכון של 1.42) ולא היה מובהק סטטיסטית באלו עם היסטוריה של עישון במהלך חייהן.

 

בדומה, הסיכון לדלקת מפרקים שגרונית היה גדול יותר בנשים שדיווחו על חשיפה לעישון פאסיבי בבגרות, כאשר במודל המתוקן נרשם סיכון גבוה פי 1.19, בהשוואה לאלו ללא חשיפה לעישון פאסיבי בתקופה זו. גם במקרה זה, בנשים עם היסטוריה של עישון במהלך חייהן תועדה עליה מתונה בסיכון למחלת המפרקים (יחס סיכון של 1.27) במידה ונחשפו לעישון פאסיבי במהלך הבגרות, אך לא תועד קשר מובהק סטטיסטית בנשים שהיו מעשנות בהווה או בעבר.

 

ממצאי המחקר מציעים כי על רופאים להדגיש למטופלים שלהם את ההשלכות השליליות של עישון, גם עישון פאסיבי, כולל הסיכון להתפתחות דלקת מפרקים שגרונית.

 

מתוך כנס ה-EULAR

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני