חדשות

דלקת סינוסים כרונית עלולה לפגוע בתפקוד הקוגניטיבי (JAMA Otolaryngol Head Neck Surg)

09/04/2021

 

דלקת של האף והסינוסים מלווה בשינויים ברשתות במוח העשויים להופיע לפני שינויים קוגניטיביים בחולים צעירים, כך עולה מתוצאות מחקר קטן שפורסמו בכתב העת JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery.

 

מטרת המחקר הייתה לתאר את הקשר בין דלקת בחלל האף והסינוסים ובין קישוריות תפקודית במוח, העשויה לעמוד בבסיס שינויים קוגניטיביים על-רקע דלקת כרונית של האף והסינוסים.

 

מדובר במחקר מקרה-ביקורת שכלל 1,206 מבוגרים בריאים בגילאי 22-35 שנים. ב-22 משתתפים תועדה דלקת בחלל האף והסינוסים והם נבחנו אל מול ביקורות בגיל ומין תואמים.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה הבדלים בקישוריות מוחית במנוחה. תוצאים משניים כללו הערכות תפקוד קוגניטיבי על-פי סדרת National Institute of Health Toolbox Cognition Battery.

 

ניתוח הנתונים כלל 22 חולים עם דלקת כרונית של האף והסינוסים ומספר דומה של ביקורות בריאות. בקרב משתתפים עם דלקת של האף והסינוסים תועדה ירידה בקישוריות המוחית באזור הפרונטו-פריאטלי, באזור המערב את שני צידי הקורטקס הפרונטאלי המדיאלי. היקף ההבדלים הללו עלה עם חומרת הדלקת באופן תלוי-מינון. עם זאת, לא זוהה קשר מובהק סטטיסטית על התוצאות בבדיקות להערכת תפקוד קוגניטיבי.

 

ממצאי המחקר מעידים כי בחולים עם דלקת של האף והסינוסים חלה ירידה בקישוריות המוחית באזור פונקציונאלי מג'ורי ובעל חשיבות בתפקוד קוגניטיבי. החוקרים קוראים להשלים מחקרים פרוספקטיביים במטרה לקבוע את חשיבות הממצאים הללו.

 

 JAMA Otolaryngol Head Neck Surg. Published online April 8, 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני