חדשות

האם לביקור וירטואלי אצל רופא עיניים עשוי להיות תפקיד משמעותי יותר לאחר המגפה? (מתוך כנס ה-American Society of Cataract and Refractive Surgery)

28/07/2021

 

הערכות וירטואליות מילאו את החלל בטיפול הרפואי בחולים עם מחלות עיניים בזמן מגפת הקורונה וייתכן כי כלים אלו יסייעו בהפחתת הביקורים במרפאה, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-American Society of Cataract and Refractive Surgery.

 

לדברי המציגים, לאורך שלושה חודשי סגר בתקופת מגפת הקורונה, מרבית רופאי העיניים והאופטומטריסטים סגרו את המרפאות. הערכות וירטואליות של בעיות עיניים החלו לשמש יותר ויותר בכדי לתת מענה לחולים אלו.

 

במסגרת מחקר רטרוספקטיבי, בחנו החוקרים את כל ההערכות הוירטואליות בתקופה שבין 24 במרץ, 2020, ועד 7 ביוני, 2020, במרכז יחיד בטורונטו, במטרה לקבוע אם מודל טיפול וירטואלי הוביל להשגת היעד של הפחתת ביקורים במרפאה במהלך המגפה. הם גם ביקשו לבחון אם הערכות וירטואליות אלו עשויות לסייע באבחנה של מצבים מסכני-ראייה ולספק טיפול בטוח לחולים.

 

בסיכומו של דבר, זוהו 1,535 הערכות וירטואליות, מהן 1,300 הערכות טלפניות ו-235 הערכות באמצעות הדואר האלקטרוני. המצבים הלא-דחופים הנפוצים ביותר כללו מחלת עין יבשה (23%), היפרדות הזגוגית האחורית (16%) ודלקת לחמית (5%). בעיות דחופות או דחופות למחצה כלל דלקת קשתית (10%) וגלאוקומה ניאו-וסקולארית או לחץ תוך-עיני לא-מאוזן (4%).

 

מהנתונים עולה כי היו 17 ביקורים לא-מתוכננים נוספים לחדרי מיון. בקבוצה זו, שלושה חולים נדרשו לניתוח, בשני מקרים חל שינוי באבחנה, בשני חולים בוצע שינוי בטיפול ושמונה חולים קיבלו המלצה להמשיך בטיפול שניתן להם.

 

מסקר להבטחת איכות הטיפול עלה כי 38% מהחולים דיווחו כי היו פונים להערכה בחדר מיון במידה ולא הייתה להם אפשרות להשלים הערכה וירטואלית ו-41% היו פונים לרופא אחר. בנוסף, 63% מהחולים דיווחו כי היו שבעי רצון או שבעי רצון מאוד מהביקור הוירטואלי.

 

למרות שמרבית המקרים אינם דחופים, החוקרים מדגישים כי יש לנקוט משנה זהירות בכדי לא לפספס מצבים העלולים לסכן את הראייה, בפרט במחלות המערבות את הרשתית. ככל שמטפלים צוברים עוד ועוד ניסיון עם הערכות וירטואליות, סביר להניח כי לאפשרות זו תהיה חשיבות רבה יותר בטיפול הרפואי.

 

מתוך כנס ה-American Society of Cataract and Refractive Surgery

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני