חדשות

ההשפעה של דיכאון, חרדה ותפקוד קוגניטיבי על השפעות טיפול בצרבונין בחולים עם טנטון ודמנציה (J Clin Med)

19/09/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Medicine מדווחים חוקרים מגרמניה על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי תמצית גינקו בילובה, EGB 761 (צרבונין) עשויה לשמש כתוספת טיפול לטנטון בקשישים הסובלים מדמנציה, עם ערך מוסף בחולים עם תסמיני דיכאון או חרדה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי טנטון מלווה לעיתים קרובות בתסמיני דיכאון וחרדה. מחקרים קודמים מצאו כי תמצית צרבונין יעילה בהקלה על תסמינים נוירו-פסיכיאטריים בחולים עם דמנציה וטנטון.

 

החוקרים השלימו ניתוח סטטיסטי להערכת ההשפעות הישירות של צרבונין על חומרת טינטון, כמו גם לבחינת ההשפעות העקיפות בתיווך תסמיני דיכאון וחרדה ולפי התפקוד הקוגניטיבי. הם אספו נתונים מתתי-קבוצות של חולים שסבלו מטנטון ונכללו בשלושה מחקרים כפלי-סמיות, אקראיים, מבוקרי-פלסבו, להערכת היעילות של צרבונין (240 מ"ג/יום למשך 22-24 שבועות) בחולים עם דמנציה ותסמינים נוירו-פסיכיאטריים.

 

מדגם המחקר כלל 594 חולים עם טינטון, כאשר 289 חולקו לזרוע ההתערבות וקיבלו צרבונין ו-305 היו בזרוע הפלסבו. ההשפעות הישירות של צרבונין על חומרת טנטון (P<0.001) בחולים עם דמנציה קלה-עד-בינונית היו אחראיות לכ-60% מכלל ההשפעה של תמצית גינקו בילובה, בעוד שהשפעות עקיפות (p<0.001) בתיווך שיפור בתסמיני חרדה, דיכאון ותפקוד קוגניטיבי היו אחראיות לכ-40% מההשפעה של צרבונין.

 

ממצאי המחקר תומכים באפשרות הוספת צרבונין לטיפול בטנטון בקשישים עם דמנציה, עם תועלת במיוחד באלו הסובלים מתסמיני דיכאון או חרדה.

 

J Clin Med. 2021 Jul 16; 10(14):3151

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני