חדשות

טיפול במספר תרופות עשוי להפחית סיכון לאשפוזים בחולי סכיזופרניה (JAMA Psychiatry)

12/03/2019

 

חלק מהפרוטוקולים למשלב טיפול תרופתי כנגד סכיזופרניה עשויים להפחית את הסיכון לאשפוזים חוזרים על-רקע סכיזופרניה במבוגרים, בהיקף גדול יותר בהשוואה לטיפול מונותרפי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש פברואר בכתב העת JAMA Psychiatry.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים ממכתבי שחרור, מרשמים לטיפול ורישומי תמותה בין ינואר 1996 ועד דצמבר 2015 אודות 62,250 חולי סכיזופרניה (50% גברים; גיל ממוצע של 45.6 שנים). כל המשתתפים היו בפינלנד ו-29 תכשירים אנטי-פסיכוטיים שונים שימשו ביחד ו/או לחוד.

 

התוצא העיקרי היה הסיכון לאשפוזים חוזרים על-רקע פסיכיאטרי תחת טיפול במשלב תרופות לעומת טיפול מונותרפי.

 

מהנתונים עלה כי הטיפול המונותרפי היחיד מבין עשרת הטיפולים הטובים ביותר להפחתת הסיכון לאשפוזים חוזרים על-רקע פסיכיאטרי היה Clozapine. מבין כלל הפרוטוקולים, הסיכון הנמוך ביותר לאשפוז חוזר תועד עם משלב Clozapine ו-Aripiprazole (יחסי סיכון בהשוואה ל-Clozapine בלבד שנעו בין 0.82-0.86).

 

ההבדלים בין שני הפרוטוקולים היו אף גדולים יותר בחולים עם אירוע ראשון של סכיזופרניה (יחסי סיכון שנעו בין 0.77-0.78).

 

יחסי הסיכון לאשפוזים חוזרים נעו בין 0.87 עד 0.93 עם כל משלב טיפול אנטי-פסיכוטי, בהשוואה לטיפול מונותרפי.  

 

בנוסף, ממצאים אודות אשפוזים מכל-סיבה ואשפוזים סומאטיים, תמותה וניתוחים אחרים, עלו בקנה אחד עם התוצאים המרכזיים של המחקר.

 

בסיכומו של דבר, ממצאי המחקר מעידים כי ניתן לבחור בשילובים תרופתיים מסוימים בטיפול בחולי סכיזופרניה. הם מציינים כי מאחר ותוספת טיפול ניתנת לרוב כאשר טיפול מונותרפי אינו מספיק עוד לשלוט בתסמינים, אזי סביר להניח כי ממצאים אלו מספקים תת-הערכה של גודל ההשפעה של טיפול תרופתי משולב במקרים אלו.

 

JAMA Psychiatry. Published online February 20, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני