חדשות

פעילות אירובית עשויה להשפיע לטובה על תוצאות אימון קוגניטיבי בחולי סכיזופרניה (מתוך כנס SIRS)

07/08/2020

 

מחקר שפורסם לאחרונה מצא כי אימון קוגניטיבי חברתי עשוי להשפיע לטובה על חולי סכיזופרניה ומנתונים חדשים עולה כי תוספת פעילות אירובית סדירה מגדילה משמעותית את השיפור הנ"ל באופן תלוי-מינון, כך מדווחים חוקרים במהלך כנס ה-Schizophrenia International Research Society.

 

מדגם המחקר כלל 47 חולים עם אירוע ראשון של סכיזופרניה, אשר חולקו באקראי לקבוצת אימון קוגניטיבי בלבד או אימון קוגניטיבי עם פעילות אירובית למשך שישה חודשים. כל המשתתפים השלימו 4 שבועות של אימון קוגניטיבי ממוחשב עם תוכנות BrainHQ ו-SocialVille. עצימות האימון הגופני הותאמה לכל אדם, ביעד של 60-80% מקצב הלב המקסימאלי.

 

בשתי הקבוצות תועד שיפור קוגניטיבי במבחן MATRICS Consensus Cognitive Battery, כמו גם בשיפור בתפקוד בעבודה/לימודים לפי סולם Global Assessment Scale:Role. עם זאת, מהתוצאות עלה כי השיפור בקבוצת אימון קוגניטיבי עם אימון אירובי היה גדול פי שלוש, בהשוואה לשיפור בעקבות אימון קוגניטיבי בלבד (p<0.02).

 

החוקרים מדווחים כי החולים בקבוצת אימון קוגניטיבי ואימון אירובי השלימו בממוצע 85% מהאימונים במרפאה, אך רק 39% מהאימונים בביתם. אלו שהשלימו שיעור כולל גבוה יותר של אימונים גופניים זכו לתועלת הקוגניטיבית הגדולה ביותר. הקשר היה אף בולט יותר בקרב חולים שהשלימו אימונים גופניים בביתם. לאור זאת, אימון אירובי נקשר בקשר מנה-תגובה עם השיפור הקוגניטיבי.

 

מעניין לציין כי מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Schizophrenia Bulletin ונערך בראשות ד"ר מור נחום מבית הספר לריפוי בעיסוק באוניברסיטה העברית בירושלים, בחן את ההשפעה של אימון קוגניטיבי חברתי באמצעות SocialVille אל מול משחקים מבוססי-מחשב, דוגמת תפזורות ומשחק סוליטייר, על חולי סכיזופרניה. מהנתונים עלה כי זמן רב יותר שהשקיעו חולי סכיזופרניה באימון קוגניטיבי לווה בשיפור גדול יותר בתפקוד הקוגניטיבי והחברתי, כמו גם בשיפור במוטיבציה. הממצאים תמכו ביעילות תכנית אימון קוגניטיבי חברתי מרחוק.

 

החוקרים סבורים כי פיתוח תמריצים לעידוד פעילות גופנית אירובית סדירה הינו צעד חיוני ביישום מוצלח של תכניות אימונים כחלק מהטיפול בסכיזופרניה. הם מציינים עוד כי מתוכנן מחקר פיילוט עם מערכת התראות במכשיר הטלפון החכם.

 

מתוך כנס SIRS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני