חדשות

תוצאות מבטיחות לגירוי מוחי עמוק כנגד סכיזופרניה חמורה (מתוך כנס ה-ECNP)

19/10/2020

 

גירוי מוחי עמוק (Deep Brain Stimulation) עשוי לשמש כאפשרות יעילה לטיפול בחולים עם סכיזופרניה עמידה לטיפול, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס ה-33 מטעם ה-European College of Neuropsychopharmacology.

 

מדגם המחקר כלל שמונה חולים (גיל ממוצע של 42.5 שנים, 50% נשים) עם אבחנה של סכיזופרניה עמידה לטיפול בלפחות שתי תרופות אנטי-פסיכוטיות אטיפיות, אשר לא הגיבו לטיפול מונותרפי ב-Cloazpine, לטיפול משולב, או לטיפול בנזעי חשמל.

 

כל המשתתפים חולקו ביחס 1:1 להשתלת אלקטרודת גירוי מוחי עמוק באחד משני אתרים. החוקרים בחרו את ה-Nucleus Accumbens, מאחר ומחקרים שפורסמו לאחרונה העידו כי גירוי מוחי עמוק עשוי להביא לעליה ברמות דופמין באזור זה, ואת ה-Subgenual Anterior Cingulate Cortex.

 

הגירוי החל 48-72 שעות לאחר הניתוח, עם גירוי חד-צדדי משמאל בעוצמה של 2.5 וולט והגדלת הגירוי ב-0.5 וולט עד למקסימום של 7.5 וולט. בחולים שלא הגיבו לטיפול בוצע גירוי דו-צדדי.

 

המעקב נערך כל שבועיים, למשך עד 20 חודשים. התוצא העיקרי של המחקר היה תגובה סימפטומטית, אשר הוגדרה כשיפור של לפחות 25% במדד PANSS. לאחר השגת תוצא זה, החולים יכלו להיכנס לשלב שני של המחקר בו חולקו לזרוע גירוי מוחי עמוק או לזרוע מעקב, למשך 24 שבועות, כאשר החולים קיבלו 12 שבועות גירוי לפני כיבוי המכשיר או שתחילה היו במעקב למשך 12 שבועות ולאחר מכן הופעל הגירוי.

 

חולים בהם תועדה הישנות בזמן שהיו במעקב בלבד חצו לזרוע הטיפול הפעיל; אלו בהם תועדה הישנות במהלך הטיפול הפעיל הוצאו מהמחקר.

 

אירועים חריגים תועדו בחמישה חולים במהלך השלב הראשון, ארבעה מהם נגעו להחלפת הסוללה הנטענת. בחולה אחד תוארה אקתיזיה, אחר סבל משינויים התנהגותיים ובחולה שלישי תועדו הפרעות חשמליות. חולה רביעי אובחן עם דימום לאחר-ניתוח בקפסולה הפנימית מימין ביום הרביעי ובהמשך אנצפליטיס לאחר 8 שבועות עם שיפור קליני אך הישנות במהלך המעקב. חולה חמישי בטעות כיבה את המכשיר והוצא מהמחקר.

 

במהלך השלב הראשון של המחקר גירוי מוחי עמוק לווה בשיפור מובהק סטטיסטית במדדי PANSS בשבעת החולים שהיו זמינים להערכה, בהשוואה לערכים בתחילת המחקר.

 

שלושה משתתפים נכללו בשלב השני של המחקר, שניים החל בזרוע המעקב וחוו הישנות בתוך שבוע ושבועיים, בהתאמה. מדדי PANSS עלו מ-79 ל-98 בחולה הראשון ומ-47 ל-93 בחולה השני. בדיקות הדמיה העידו כי בקרב חולים שהגיבו לגירוי מוחי עמוק, המטבוליזם המוחי עלה בחלק מהאזורים במוח וירד באחרים.

 

החוקרים מזהירים כי עד לפרסום מחקרים נוספים בנושא, יש לשקול את אפשרות טיפול בגירוי מוחי עמוק רק במקרים הקשים ביותר.

 

מתוך כנס ה-ECNP

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני