חדשות

ניתוח חדשני לתיקון עקמת - דרך דופן הבטן בוצע בארץ לראשונה ב''הלל יפה''(הודעת הלל יפה)

02/05/2021

הודעת הלל יפה

צוות המערך האורתופדי של המרכז הרפואי הלל יפה ביצע- לראשונה בארץ, ניתוח לתיקון עקמת מותנית בשיטה חדשנית פורצת דרך- דרך דופן הבטן. ד"ר איל ברבלק, מנהל מחלקה אורתופדית א', שביצע את הניתוח: "מדובר בטכנולוגיה חדשנית ביותר עם מינימום סיכוי לפגיעה עצבית".

 

הישג נוסף למערך האורתופדי של המרכז הרפואי הלל יפה: לראשונה בארץ בוצע ניתוח לתיקון עיוות של עמוד שדרה (עקמת) בשיטה חדשנית, פורצת דרך הנקראת "OLIFOblique Lateral Interbody Fusion". מדובר בניתוח זעיר פולשני הנעשה על ידי חתך של מספר סנטימטרים באזור המותן/ הבטן התחתונה. דרך חתך זה, תוך שימוש במכשור ייעודי לניתוח, הגיעו הרופאים לחוליות עמוד השדרה ובמקום הדיסקים השחוקים שיצרו את העקמת הניוונית, החדירו כלובים ייעודיים אשר תיקנו את העקמת. בעבר, ניתוחים אלו בוצעו בגישה אחורית בלבד עם אחוז סיבוכים גבוה.

 

הניתוח בוצע בקרב מטופל בן 73, שסבל מעקמת ניוונית עם חוסר יציבות בחוליה L4-L5-

שתי החוליות האחרונות בגב התחתון הנמצאות בחלק המותני של עמוד השדרה.
ד"ר איל ברבלק, מנהל מחלקה אורתופדית א', שביצע את הניתוח החדשני יחד עם פרופ' יורם פולמן, ד"ר ליעד חימוביץ וד"ר עמית קרן- רופאים בכירים ביחידה, ציין: "מדובר בשיטת ניתוח חדשנית ביותר לתיקון עקמת ניוונית בגב. שיטה זו מתאימה בעיקר לאוכלוסייה המבוגרת (מעל גיל 60) אשר סובלת משינויים ניווניים ניכרים בעמוד שדרה מותני. שינויים אלו יוצרים לעיתים עקמת ניוונית וכתוצאה מכך עלולים לגרום לחוסר יציבות ולחץ על מערכת העצבים. על מנת לתקן את העקמת, יש לשחזר את גובה הדיסקים ולהפחית את הלחץ שנוצר על מערכת העצבים. היתרון העיקרי של השיטה היא הסיכוי הנמוך לפגיעה עצבית בהשוואה לשיטות האחרות המקובלות כיום".

הניתוח כאמור עבר בהצלחה והמטופל שוחרר לביתו כעבור 3 ימים.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני