חדשות

האם נדרש מתן סטרואידים במינון גבוה בחולים עם COVID-19 תחת טיפול בסטרואידים? (J Clin Endocrinol Metab)

06/04/2020

 

חולים תחת טיפול בקורטיקוסטרואידים על-בסיס קבוע בשל מגוון מצבים דלקתיים, דוגמת אסתמה, מחלות אלרגיות ודלקת מפרקים, מצויים בסיכון מוגבר לזיהום וסיבוכים עקב COVID-19. במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism מדגישים אנדוקרינולוגים את חשיבות מתן מנת דחק של גלוקוקורטיקואידים במקרה של זיהום חמור בחולים תחת טיפול ארוך-טווח בסטרואידים.

 

המומחים מסבירים כי במקרה של זיהום COVID-19, כל החולים תחת טיפול ארוך-טווח בסטרואידים אינם יכולים לפתח תגובה תקינה לדחק ובמקרה של דיכוי האדרנלים, חולים אלו עשויים לפתח סיבוכים חמורים, בפרט במידה ומאושפזים ביחידות טיפול נמרץ.

 

לאור זאת, הם מדגישים את חשיבות מתן תוספת זריקת גלוקוקורטיקואידים במקרים אלו, העשויה להביא להפחתת הסיכון לאי-ספיקת אדרנל העלולה להיות מסכנת חיים ויש לשקול זאת בכל מקרה. הם מציינים כי יש לשקול הצעה זו ביחד עם הנחיות ארגון הבריאות העולמי כנגד מתן טיפול בגלוקוקורטיקואידים לטיפול בסיבוכי COVID-19, לאור ניסיון קודם בחולים עם תסמונת מצוקה נשימתית חדה, כמו גם הניסיון בחולים שפיתחו SARS או MERS.

 

במקרה הנוכחי, לא מדובר במתן מינונים פרמקולוגיים של גלוקוקורטיקואידים כטיפול ב-COVID-19 (כאשר אין להם כל השפעה), אלא מתן טיפול במטרה למנוע תמותה עקב אי-ספיקת אדרנל ע"י שימוש במינוני דחק.

 

ההמלצה של הכותבים היא להשתמש במינוני דחק פיזיולוגי של הידרוקורטיזון (50-100 מ"ג במתן תוך-ורידי, שלוש פעמים ביום).

 

בהצהרה נפרדת מטעם ה-AACE (American Association of Clinical Endocrinologists) הדגישו מומחים כי חשוב במיוחד שחולים עם אי-ספיקת אדרנל יעקבו אחר המלצות ה-CDC או הנחיות דומות בנוגע למניעת זיהום COVID-19, כולל ריחוק חברתי ורחצת ידיים תדירה. על חולים אלו להמשיך בטיפול התרופתי שלהם ולהבטיח כי יש להם אספקה מספקת של כדורים וזריקות. חולים עם אי-ספיקת אדרנל צריכים להיות ערניים ובמידה ויחלו יש לייעץ להם נכונה כיצד להגיב למחלה הזיהומית ולחזור על ההמלצות להעלאת מינונים למינון דחק במקרה של חשד ל-COVID-19.

 

J Clin Endocrinol Metab. Published online March 31, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני