חדשות

מספר השנים לאחר מנופאוזה חשוב יותר מגיל כרונולוגי בהערכת הסיכון לשברים בנשים (J Clin Endocrinol Metab)

25/09/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מספר השנים מתחילת מנופאוזה קשור בקשר הדוק יותר מאשר הגיל הכרונולוגי עם צפיפות העצם לאחר מנופאוזה, כאשר מנופאוזה מוקדמת יותר מלווה בסיכון מוגבר לשברים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מנופאוזה לפני גיל 45 שנים מלווה בסיכון מוגבר לשברים, אך ב-90% מהנשים תחילת מנופאוזה הינה בגיל 45 שנים, או מאוחר יותר. במחקר הנוכחי התמקדו החוקרים בנשים עם תחילת מנופאוזה בגילאי 45 שנים ומעלה במטרה לקבוע אם מספר השנים לאחר מנופאוזה קשור באופן הדוק יותר עם צפיפות העצם לאחר-מנופאוזה מאשר הגיל הכרונולוגי וכן לבחון אם גיל צעיר יותר בתחילת מנופאוזה מלווה בסיכון גבוה יותר לשברים.

 

מחקר Study of Women's Health Across the Nation, מחקר עוקבה שכלל מגוון רחב של נשים אמבולטוריות, לפני מנופאוזה או סביב תקופת המנופאוזה, אשר היו במעקב שנתי לאורך כ-15 שנים. מדגם המחקר כלל 1,038 נשים שעברו הערכה לאחר-מנופאוזה של צפיפות העצם בעמוד-שדרה מותני או בצוואר ירך ו-1,554 נשים שעברו הערכה לקביעת מרווח הזמן עד לשבר.

 

לאחר תקנון לגיל, מדד מסת גוף, עישון סיגריות, צריכת אלכוהול, צפיפות עצם התחלתית, שלב מנופאוזה בתחילת המחקר ואתר המחקר, החוקרים מצאו כי כל שנה נוספת לאחר תחילת מנופאוזה לוותה בירידה של 0.006 גרם/סמ2 בצפיפות עצם בעמוד-שדרה מותני ובירידה של 0.004 גרם/סמ2 בצפיפות עצם בצוואר ירך.

 

מניתוח סטטיסטי שכלל תקנון למוצא אתני/גזע, מדד מסת גוף, עישון סיגריות, צריכת אלכוהול, היסטוריה של שבר קודם, סוכרת, חשיפה לתרופות או תוספים בעלי השפעה על העצם ואתר המחקר, החוקרים מצאו כי הופעה מוקדמת יותר של מנופאוזה לוותה בסיכון גבוה יותר לשברים, עם עליה בסיכון לשבר בהיקף של 5% עם כל ירידה של שנה אחת בגיל הופעת מנופאוזה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מספר השנים מתחילת מנופאוזה חשוב יותר מגיל כרונולוגי בהערכת הסיכון לשברים בנשים מבוגרות.

 

J Clin Endocrinol Metab, Sep 19, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני