חדשות

טיפול ב-Ticagrelor אינו מלווה בסיכון מוגבר לדום נשימה בשינה (JACC Cardiovascular Interv)

29/04/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JACC: Cardiovascular Intervention עולה כי השימוש ב- Ticagrelor (ברילינטה) אינו מלווה בסיכון מוגבר לדום נשימה בשינה.

 

ההצעה כי השימוש ב- Ticagrelor עשוי להוביל להתפתחות דום נשימה בשינה עלתה בעקבות דו"ח משנת 2018 שתיאר ארבעה מקרים של אירוע חריג זה בעקבות התחלת טיפול ב- Ticagrelor. בחולה אחד, הפרעת הנשימה בשינה חלפה לאחר החלפת הטיפול ל-Clopidogrel. בעקבות זאת, קבוצה מצרפת ערכה חיפוש במאגר הנתונים של ארגון הבריאות העולמי לזיהוי מקרים של דום נשימה בשינה כאירוע חריג משנית לטיפול ב- Ticagrelor. החוקרים זיהו 28 דיווחים על דום נשימה בשינה בקרב מטופלים ב- Ticagrelor.

 

כעת, צוות חוקרים שהיה מעורב במחקרים המרכזיים לבחינת Ticagrelor, כולל PLATO, PHILO, PEGASUS-TIMI 54, SOCRATES, EUCLID ו-THEMIS בחנו את הנתונים ממחקרים אלו ומצאו כי אין עדות לסיכון מוגבר לדום נשימה בשינה בקרב חולים שחולקו באקראי לטיפול ב- Ticagrelor, בהשוואה לאלו שנכללו בקבוצת הביקורת.

 

מחקרים אלו כללו 86,195 משתתפים וחציון משך המעקב ארך 1.1 שנים, כולל למעלה מ-16,000 משתתפים שהיו במעקב לאורך לפחות שלוש שנים.

 

החוקרים מצאו כי 158 חולים דיווחו על דום נשימה בשינה כאירוע חריג משנית לטיפול, אך לא הייתה עדות להיארעות מצטברת גבוהה יותר בחולים תחת Ticagrelor, בהשוואה לאלו בקבוצת הביקורת ויחס הסיכון לדום נשימה בשינה עמד על 0.82 (רווח בר-סמך 95% של 0.60-1.12).

 

ממצאי המחקר מעידים על חשיבות נתונים ממחקרים אקראיים ומבוקרים ועל הסיכון לפרשנות-יתר של נתונים ממחקרים לא-אקראיים.

 

JACC Cardiovascular Interv. 2020 Apr 27;13:1012-1014.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני