חדשות

תרגול טכניקות קוגניטיביות עשוי לסייע לספורטאים לשפר ביצועים (מתוך אתר Medscape)

12/10/2020

 

הבריאות הנפשית של ספורטאים קשורה ישירות להצלחה שלהם בתחומם ותפקוד ברמה גבוהה, כאשר לכישורים נפשיים חשיבות דומה לזו של היכולת הגופנית הטבעית והכישוריים המכאניים במקצועות ספורט כמו טניס.

 

ממחקרים עולה כי טניס הינו מקצוע שהוא 85% נפשי וכי השחקנים משקיעים 80% מזמנם על המגרש בהתמודדות עם רגשות. חלק מהשחקנים נראים היטב באימונים, כאשר אינם מצויים תחת לחץ, אך אינם מצליחים לנצח משחקים (יש להם את הכישורים הגופניים לנצח) מאחר ואינם יכולים להתמודד עם הרגשות שלהם במהלך משחקים. הם מושפעים מכעס, פחד, דחק, ריכוז ירוד ומרכיבים אחרים העשויים להשפיע על היכולת שלהם לתפקד ברמה אופטימאלית. שחקנים תחרותיים עשויים גם להיות מושפעים מגורמים חיצוניים, דוגמת השמש, רוח, היריב, וכן הלאה, ועשויים להשתמש בגורמים אלו כתירוץ להפסד.

 

ספורטאים רבים מתאמנים על כישורים גופניים, אך לעיתים רחוקות מתאמנים על טכניקות קוגניטיביות. ללא תלות ברמת המשחק – מקצועני, חובבני או ברמת מועדון – תרגול כישורים מנטאליים צפוי לשפר משמעותית את היכולת של הספורטאים.

 

ויזואליזציה הינה צורה של דימוי מנטאלי של משהו לבחירתך. ויזואליזציה כוללת טכניקות דמיון העשויות לשמש שחקנים להרגיע עצמם לפני משחק, כך שהרגשות שלהם לא יתבזבזו על ניסיון להרגיע עצמם. יישום טכניקות אלו צפוי להפחית את רמת החרדה של השחקן, לאפשר לנצל את האנרגיה לצורך ביצועים מנטאליים וגופניים.

 

לפני משחק יש לעודד שחקנים ללמוד ולנתח את נקודות החוזק והחולשה של היריב ע"י צפייה ביריב משחק ו/או ע"י שאלת אחרים אודות משחקו. בלילה שלפני המשחק, יש להביא את השחקן לדמיין כיצד הוא ישחק מול היריב. יש להתמקד בנקודות החולשה של היריב או לשחק תחילה לנקודות החוזק ולחשוף את החולשות ואז לתקוף את נקודות החולשה.

 

חשוב להגדיר יעדים מציאותיים וברי-השגה, לשמור על גישה חיוביות ולהימנע מהשלכת תוצאות המשחק על ההערכה העצמית, חשוב להיות מסוגלים להתמודד עם לחץ חיצוני בחיים דוגמת עימותים עם בני משפחה, עמיתים למקצוע, בית ספר, עבודה ומערכות יחסים.

 

ספורטאים רבים עשויים להתקשות בלימוד עצמי של כישורים קוגניטיביים וצפויים לתועלת בעקבות מספר מפגשים עם פסיכיאטר/פסיכולוג ספורט במטרה להבין וללמוד את הטכניקות. לאחר הבנת הטקטיקה ולימוד הטכניקות, השחקנים יכולים ליישם זאת באימונים ובסופו של דבר במהלך התחרויות.

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני