חדשות

אלגוריתם מומלץ לטיפול בדיסליפידמיה מטעם ה-AACE (מתוך ה-AACE)

30/10/2020

 

אלגוריתם חדש לטיפול איזון פרופיל השומנים בדם ומניעת מחלות לב וכלי דם מטעם ה-American Association of Clinical Endocrinologists (AACE) ו-American College of Endocrinology (ACE) עשוי לסייע לרופאים רבים, בפרט אלו שאינם מומחים לטיפול בשומנים בדם.

 

האלגוריתם פורסם בכתב העת Endocrine Practice ובו התמקדו המומחים ברמות LDL, טריגליצרידים, חולים בסיכון גבוה ואורח חיים. עוד נכללו פרטים אודות הטיפולים התרופתיים הזמינים לשימוש לאיזון רמות השומנים בדם, כולל תכשירים חדשים דוגמת Icosapent Ethyl (וסקפה) להיפרטריגליצרידמיה והמלצות באשר למקרים המתאימים למתן טיפול זה.

 

האלגוריתם החדש כולל 10 שקופיות, אחת לכל מצב דיסליפידמי, גורמים משניים להפרעות ברמות שומנים בדם והערכת הפרעות בשומנים והסיכון לתחלואה קרדיווסקולארית טרשתית, קטגוריות סיכון קרדיווסקולארי ויעדי טיפול, המלצות לשינוי אורחות חיים, טיפול ליעד LDL, התמודדות עם מצבי אי-סבילות של סטטינים ובטיחות הטיפול, ניהול היפרטריגליצרידמיה ומקומה של וסקפה.

 

האלגוריתם מגדיר חמש קטגוריות סיכון קרדיווסקולארי וממליץ על יעד רמות LDL, Non-HDL Cholesterol ו-Apolipoprotein B נמוך יותר ויותר ככל שהסיכון עולה, אך יעד טריגליצרידים דומה בכלל הקטגוריות.

 

ראשית, טיפול להפרעות שומנים בדם מתחיל עם טיפול לשינוי אורח חיים במטרה לשפר תזונה, פעילות גופנית, משקל וגורמים אחרים המשפיעים על פרופיל השומנים. לאחר מכן, רמות LDL זכו לעיקר תשומת הלב ועדיין מהווים את היעד העיקרי לשיפור פרופיל השומנים בחולים בסיכון לתחלואה קרדיווסקולארית טרשתית.

 

בניגוד להנחיות מטעם ה-American College of Cardiology,לפיהן במידה ומעוניינים להפחית את רמות LDL עוד לאחר טיפול בסטטינים, יש להתחיל ב-Ezetimibe (אזטרול), באלגוריתם המוצע כעת ההמלצה היא כי במקרים בהם מדובר בסיכון קיצוני ולא מאמינים כי הוספת Ezetimibe תוביל להפחתת ערכי LDL אל מתחת ל-55 מ"ג/ד"ל, יש להתחיל במעכב PCSK9 ורק לאחר מכן להוסיף Ezetimibe או Colesevelam.

 

המומחים מרחיבים עוד על תרחיש זה ומסבירים כי הטיפול בחולים בסיכון קיצוני חייב להתחיל בשינוי אורחות חיים עם סטטין בעצימות-גבוהה להשגת יעד LDL של מתחת ל-55 מ"ג/ד"ל. במידה וערכי LDL נותרים מעל היעד לאחר שלושה חודשים, אזי יש להוסיף טיפול במעכבי PCSK9, Ezetimibe, Colesevelam, או Bempedoic Acid, בתלות ביעד LDL, ולהוסיף תכשיר שלישי במידה והמשלב הנ"ל אינו מוביל להשגת היעד.

 

עם זאת, מאחר והעלות של Ezetimibe אינה גבוהה, ייתכן כי אפשרות זו תהיה עדיפה על-פני מעכבי PCSK9 כקו טיפול שני להשגת יעד LDL של מתחת ל-70 מ"ג/ד"ל או באלו שאינם נדרשים להפחתה נוספת של יותר מ-15-20% להשגת היעד.

 

בחולים בסיכון בינוני או גבוה, הטיפול יתחיל בסטטין בעצימות מתונה, עם הגברת הטיפול לסטטין בעצימות גבוהה בטרם הוספת תכשיר שני להפחתת רמות השומנים בדם להשגת יעד LDL מתחת ל-100 מ"ג/ד"ל.

 

לפי האלגוריתם, יעד טריגליצרידים הוא מתחת ל-150 מ"ג/ד"ל. בכל החולים עם רמות טריגליצרידים של 500 מ"ג/ד"ל ומעלה, יש לשלב סטטין עם פיבראטים, חומצות שומן אומגה-שלוש ו/או ניאצין להפחתת רמות טריגליצרידים. בחולים עם מחלה קרדיווסקולארית ידועה או סוכרת ולפחות שני גורמי סיכון קרדיווסקולאריים עם רמות טריגליצרידים בטווח 135-499 מ"ג/ד"ל, יש להוסיף וסקפה לסטטין למניעת אירועים קרדיווסקולאריים.

 

מתוך ה-AACE

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני