חדשות

מערכת חדשה לקביעת שלב סרטן ערמונית עשויה לשפר את קביעת הפרוגנוזה של החולים (JAMA Oncology)

06/11/2020

 

מערכת חדשה לקביעת שלב סרטן ערמונית לא-גרורתי, המבוססת על נתונים טרם מתן טיפול, עשויה לשפר את יכולת ריבוד הסיכון של החולים, כך על-פי קבוצה בינלאומית של חוקרים מארצות הברית. במשך למעלה מעשור, סרטן ערמונית נותר אחד מסוגי הגידולים הבודדים שאינו מסווג לפי המערכת הסטנדרטית לקביעת שלבי גידול (1-4).

 

במחקר הנוכחי נכללו נתונים אודות למעלה מ-19,000 חולים עם אדנוקרצינומה של הערמונית שסווגה כגידול cT1-4N0-1M0 וטופלו בין 1992-2013.

 

מבין כלל החולים, 12,421 עברו ניתוח רדיקאלי לכריתת ערמונית ויתר 7,263 חולים קיבלו טיפול קרינתי עם או בלי טיפול הורמונאלי לדיכוי אנדרוגנים. חציון משך המעקב עמד על קרוב לשש שנים, אך למעלה מ-20% היו במעקב למשך 10 שנים ויותר.

 

בין הגורמים שנלקחו בחשבון בפיתוח מערכת הניקוד החדשה נכללו גיל, קטגוריית T, קטגוריית N, מדד גליסון, רמות PSA טרם הטיפול ושיעור ביופסיות ליבה חיוביות.

 

המערכת הדגימה תוצאות טובות במדגים שונים להערכת תוקף המודל. בסדרה אחת, המודל ניבא שיעורי תמותה ספציפיים לסרטן ערמונית לאחר עשר שנים בטווח שבין 0.3% עד 40.0%. הדיוק של המודל היה טוב יותר מזה של מערכת סיווג גידולי ערמונית מטעם ה-AJCC. המערכת החדשה גם הדגימה תוצאות טובות יותר ממערכת AJCC במדגם שני.

 

צוות המומחים הבינלאומי יצר מערכת חדשה לקביעת שלב סרטן ערמונית שאינה רק תקפה ועונה על כל הקריטריונים המשמשים מערכות פורמאליות לקביעת שלב גידול, אלא גם הובילה לתוצאות טובות יותר ממערכות קיימות לקביעת שלב הגידול. נתונים אלו עשויים לסייע לרופאים לתקשר טוב יותר ולהתאים את המלצות הטיפול באופן פרטני לחולים.

 

JAMA Oncology, online October 27, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני