חדשות

מרבית התלונות על חולשה וכאבי שרירים במטופלים בסטטינים נובעים מאפקט נוצבו (N Engl J Med)

17/11/2020

 

מנתונים חדשים עולה כי תופעות לוואי נפוצות המיוחסות לסטטינים, דוגמת חולשה וכאבי שרירים, נובעות כמעט לחלוטין מאפקט נוצבו (Nocebo), קרוב המשפחה של אפקט פלסבו. מחקר SAMSON (Self-Assessment Method for Statin Side-effects or Nocebo) מצא כי החולים הרבים שדיווחו על תסמינים אלו בזמן טיפול בסטטינים סבלו מהם כתוצאה מנטילת כדורים ולא מההשפעות הפרמקולוגיות של סטטינים.

 

מדגם המחקר כלל 60 חולים (25 נשים) שבעבר הפסיקו טיפול בסטטינים לאור תופעות לוואי שהופיעו בתוך שבועיים ממנת הטיפול הראשונה. לאור זאת, מסקנות המחקר תקפות רק לחולים המפתחים תסמינים בתוך שבועיים מהתחלת הטיפול התרופתי.

 

המשתתפים במחקר קיבלו ארבע בקבוקי כדורים, כל אחד כלל אספקה של חודש של Atorvastatin, ארבעה בקבוקים שכל אחד כלל אספקה של חודש של פלסבו, וארבעה בקבוקים ריקים.

 

באמצעות אפליקציה למכשיר הנייד המשתתפים תיעדו את מדדי התסמינים שלהם, שנעו בין 0 (ללא תסמינים) ועד 100 (תסמינים חמורים מאוד). חולים שסבלו מתסמינים כה חמורים עד שלא יכלו לסבול את הטיפול יכלו להפסיק את משטר הטיפול ולאחר מכן נותרו במעקב, עם הוראה להמשיך במשטר הטיפול הבא בתור בחודש הבא.

 

בסיכומו של דבר, 11 משתתפים לא הצליחו להשלים את כל 12 המקטעים בני חודש אחד של המחקר.

 

החוקרים חישבו את שיעור הנוצבו כחלוקת ההבדל בין מדדי עצימות התסמינים תחת פלסבו וללא טיפול תרופתי בהבדל בין עצימות התסמינים תחת טיפול בסטטינים וללא טיפול. שיעור הנוצבו עמד על 0.90, כלומר, 90% מנטל התסמינים עליהם דיווחו המשתתפים במחקר עקב נטילת Atorvastatin תועדו גם במהלך נטילת פלסבו.

 

החוקרים יצרו קשר עם 30 משתתפים שהמשיכו בנטילת טיפול בסטטינים שישה חודשים לאחר סיום המחקר, כאשר 4 תיכננו לעשות זאת ועם אחד הם לא הצליחו ליצור קשר. 25 החולים האחרים לא נטלו סטטינים ולא היה בכוונתם לקבל טיפול זה.

 

לממצאי המחקר חשיבות רבה מאחר ובמקרים בהם מטופלים מפתחים תסמינים בתוך שבועיים מהתחלת טיפול בסטטינים ניתן להסביר כי כמחצית מהם יצליחו להתמיד בטיפול התרופתי.

 

 

N Engl J Med. November 15, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני