חדשות

ניתוח להסרת אדנומה היפופיזרית מלווה בשיפור פרופיל השומנים ומשק הסוכר בחולים עם אקרומגליה / עורך תחום היפופיזה, ד''ר עמית עקירוב

26/12/2020

 

ניתוח נוירוכירורגי לטיפול באקרומגליה מלווה בשיפור הפרופיל המטבולי עם שיפור ניכר במשק הסוכר, תנגודת לאינסולין ופרופיל השומנים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת European Journal of Endocrinology.

 

הפרשת-יתר של הורמון גדילה בחולים עם אקרומגליה מלווה במספר סיבוכים מטבוליים, כולל הפרעות במשק הסוכר ופרופיל השומנים. הפרעות מטבוליות אלו נובעות בעיקר מתנגודת לאינסולין משנית לרמות הגבוהות של הורמון הגדילה, אך גם לאור פגיעה בתפקוד תאי ביתא בלבלב והפרעה להפרשת אינסולין. ישנן עדויות סותרת בספרות הרפואית באשר להשפעה של ניתוחים להסרת הגידול ההיפופיזרי, טיפול הבחירה במקרים אלו, על הסיבוכים המטבוליים הללו.

 

כעת, החוקרים השלימו מטה-אנליזה במטרה לבחון את ההשפעה של ניתוח נוירוכירורגי על משק הסוכר, פרופיל השומנים ומשקל הגוף וכן לקבוע אם התוצאות לאחר ניתוח תלויות באיזון המחלה או משך המעקב.

 

החוקרים השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה לזיהוי מחקרים שפורסמו בין 1990 עד 2019 והתמקדו במחקרים אקראיים ומבוקרים ומחקרי עוקבה אשר דיווחו על המדדים המטבוליים לפני ואחרי ניתוח נוירוכירורגי.

 

הסקירה כללה 20 מחקרים ומהנתונים עלה כי לאחר ההתערבות הניתוחית נרשמה ירידה משמעותית ברמות סוכר בצום (ירידה של כ-10 מ"ג/ד"ל, p<0.001), המוגלובין מסוכרר (ירידה של 0.28%, p<0.001), רמות אינסולין בצום (ירידה של 10.53 מילי-יחידות/ליטר, p<0.001), עמידות לאינסולין לפי מודל HOMA-IR (ירידה של 1.98, p=0.002). עוד נרשם שיפור בפרופיל השומנים, עם ירידה משמעותית של 24.8 מ"ג/ד"ל, P<0.001), רמות LDL (ירידה של 9 מ"ג/ד"ל, p=0.030) ועליה ברמות HDL (עליה של 8 מ"ג/ד"ל, p<0.001).

 

מניתוח הנתונים עלה כי לאיזון המחלה לא הייתה השפעה משמעותית על איזון פרופיל השומנים או משק הסוכר, אך למשך המעקב הייתה השפעה משמעותית על רמות סוכר בצום, כאשר הירידה הגדולה ביותר בערכי הסוכר בצום תועדה עם המעקב הקצר ביותר.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בתועלת של התערבות נוירוכירורגית כאמצעי העשוי להביא לשיפור הסיבוכים המטבוליים של אקרומגליה, גם כאשר לא מדובר בניתוח המוביל לריפוי המחלה.

 

הערת עורך תחום היפופיזה, ד"ר עמית עקירוב:

בחולים עם אקרומגליה לא-מאוזנת קיים סיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם, כאשר מחקרים קודמים מצאו כי תוחלת החיים של חולים אלו קצרה בכעשר שנים בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. מטה האנליזה הנוכחית מצביעה על התועלת של ניתוח נוירוכירורגי להסרת אדנומה היפופיזרית, אשר הוביל לשיפור משק הסוכר ופרופיל השומנים, ללא תלות באיזון המחלה. לממצאים אלו חשיבות גדולה עוד יותר לאור העובדה כי אגוניסטים לקולטנים לסומאטוסטטין, המהווים את קו הטיפול התרופתי הראשון בחולים אלו, עשויים להשפיע לרעה על משק הסוכר בדם.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני