חדשות

שכיחות גבוהה של עין יבשה בחולים עם דום נשימה בשינה (מתוך כנס OSN)

16/07/2021

 

בחולים עם דום נשימה חסימתי בשינה המשתמשים במכשיר CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) או טיפול אחר במסכת אף מצויים בסיכון ומגבר להתפתחות מחלת עין יבשה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהוצגו במהלך כנס Ocular Surgery News.

 

בארצות הברית, שכיחות דום נשימה בשינה עלתה משמעותית בעשורים האחרונים ומחקרים קודמים זיהו קשר בין הפרעת הנשימה בשינה ובין הפרעות עיניות. השימוש במכשיר CPAP ומסכת אף לטיפול בהפרעת הנשימה בשינה עשוי להביא לעליה בסיכון לגירוי עיניים ועפעפיים משנית לזרם האוויר הדולף מהמסכה או בריחת אוויר אחורית.  לאורך זמן, תופעה זו עשויה להוביל להחמרת מחלת עין יבשה.

 

בנוסף, דום נשימה בשינה לעיתים קרובות מלווה בהפרעות מטבוליות או דלקתיות, הידועות כגורמי סיכון למחלת עין יבשה.

 

החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי המבוסס על נתוני עולם-אמיתי, להערכת שכיחות מצבים עיניים בקבוצה של 330,926 מבוגרים ממאגר IBM MarketScan אשר קיבלו טיפול במכשיר CPAP או מסכת אף בין השנים 2013 ו-2018. בכל החולים שנכללו בניתוח הנתונים לא תועדה אבחנה קודמת של מחלת עין יבשה.

 

מהנתונים עולה כי 13,176 חולים פיתחו  מחלת עין יבשה. שיעורי ההימצאות של מחלת עין יבשה בקרב מטופלים ב-CPAP או מסכת אף עמדו על 6.2% לאחר שנה, 10% לאחר שנתיים ו-13% לאחר שלוש שנים. שיעורי ההיארעות הכוללים עמדו על 4%, 7.3% ו-10.3%, בהתאמה. שיעורי ההימצאות לאחר 36 חודשים היו גבוהים כפליים משיעורי ההימצאות של מחלת עין יבשה באוכלוסיה הכללית בארצות הברית.

 

היארעות מחלת עין יבשה הייתה גבוהה יותר בקרב חולים עם הפרעות מטבוליות או דלקתיות נלוות, דוגמת סוכרת, פסוריאזיס, מחלת ריאות חסימתית כרונית, דלקת מפרקים שגרונית ותסמונת מעי רגיז. ההיארעות גם הייתה גבוהה יותר בחולים שקיבלו טיפול בנוגדי-דיכאון, נוגדי-חרדה ותרופות לאיזון לחץ דם.

 

היארעות ההפרעה העינית עלתה עם הגיל והייתה גבוהה יותר בנשים לעומת גברים. בחולים עם מחלות רקע, ההיארעות הייתה גבוהה יותר גם עם עליה בפרק הזמן בו השתמשו החולים במכשיר CPAP.

 

בקרב חולים עם פסוריאזיס, ההיארעות עלתה מ-9.1% לאחר שנה אחת ל-22.4% לאחר 3 שנים.

 

העליה בשיעורי ההימצאות וההיארעות של מחלת עין יבשה בחולים עם דום נשימה בשינה מדגישה את הצורך בשיתוף פעולה בין רופאי שינה ובין רופאי עיניים. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא, אך בינתיים, יש להקפיד לשאול חולים עם מחלת עין יבשה על אבחנה של דום נשימה בשינה ושימוש במכשיר CPAP.

 

מתוך כנס OSN

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני