חדשות

גירוי חשמלי מסייע בייצוב לחץ הדם בחולים לאחר נזק לחוט שדרה (Nature)

05/02/2021

 

התקן חדש שנועד לספק גירוי חשמלי לחוט השדרה עשוי לסייע בייצוב לחץ הדם בחולים עם נזק לחוט השדרה ועשוי לסייע במניעת אירועים של תת לחץ דם אורתוסטטי, הנפוצים בחולים אלו, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Nature.

 

החוקרים פיתחו טכנולוגיה חדשה שנועדה להביא לייצוב לחץ הדם ע"י מתן גירוי חשמלי לחוט השדרה. הם עובדים עם חברת ONWARD במטרה לשווק את הטכנולוגיה. המערכת פותחה לראשונה במטרה לסייע בהשבת תפקודי הליכה לחולים משותקים לאחר נזק לחוט השדרה וכעת משמש לסייע בייצוב לחץ הדם בחולים אלו.

 

במאמרם מדווחים החוקרים כי המערכת מובילה לייצוב לחץ הדם בבעלי חיים לפרקי זמן ממושכים לאחר נזק אקוטי וכרוני לחוט השדרה. המערכת השיבה גם מדדים המודינאמיים בבני אדם עם נזק לחוט השדרה ואי-יציבות המודינאמית.

 

המערכת עוקבת באופן קבוע אחר לחץ דם בגוף וקובעת את הטווח בה יש לשמור את לחץ הדם. המערכת מושתלת בשכבת הדורה של חוט השדרה באזורים מרכזיים להפעלה ואיזון לחץ הדם בחלק הקאודלי של חוט השדרה. אלגוריתם ממוחשב משמש למעקב בזמן אמת אחר לחץ הדם וכאשר לחץ הדם יורד, מופעל גירוי לאתרי המטרה ההמודינאמיים, השולחים מסרים לכיווץ כלי דם והעלאת לחץ הדם.

 

בחולה היחיד בו המערכת נבחנה, חברת Phillips דיווחה כי ההתערבות הייתה יעילה מאוד עם התייצבות לחץ הדם, ללא צורך בשימוש בתרופות לאיזון לחץ הדם. עוד תועד שיפור של 90% באיכות החיים של החולים. כל הממצאים הללו היו מאוד מרשימים.

 

החוקרים מאמינים כי מדובר בפתרון טוב לבעיה של אובדן בקרה אוטונומית. מדובר בטיפול ספציפי מאוד לטיפול באחד ההשלכות המשמעותיות של פגיעה בחוט השדרה.

 

Nature. Published online January 27, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני