חדשות

התועלת של Brolucizumab כנגד ניוון מקולארי גילי ניאו-וסקולארי (JAMA Ophthalmology)

19/03/2021

 

בחולים עם ניוון מקולארי גילי ניאווסקולארי (Neovascular Age-related Macular Degeneration) אשר קיבלו זריקה לתוך הזגוגית של Brolucizumab תועדה חדות ראיה יציבה בטווח הקצר וירידה בעובי תת-שדה מרכזי, כך עולה מתוצאות סדרת מקרים חדשה שפורסמו בכתב העת JAMA Ophthalmology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לדווח על התוצאות הקליניות לאחר זריקה לתוך הזגוגית של Brolucizumab במינון 6 מ"ג. סדרת המקרים הרטרוספקטיבית נערכה ב-15 מרכזים לטיפול במחלות עיניים בארצות הברית.

 

התוצא העיקרי היה שינוי בחדות ראיה ממוצעת ומדדי OCT (Optical Coherence Tomography), כולל עובי תת-שדה מרכזי ממוצע ונוכחות או העדר נוזל בשכבת תת-רשתית או בתוך הרשתית. תוצאים משניים כללו את הבטיחות העינית והסיסטמית.

 

מדגם המחקר כלל 172 עיניים מ-152 חולים (87 נשים, גיל ממוצע של 80 שנים). מרבית העיניים (96.5%) קיבלו טיפול קודם וב-65.7% מהעיניים הוחלף טיפול במעכב VEGF קודם לאור המשך עדות לנוזל בבדיקת OCT.

 

חדות הראיה הממוצעת לפני התחלת Brolucizumab לפי מדד ETDRS (Early Treatment Diabetic Retinopathy Study) עמדה על 64.1 אותיות ובתום המחקר עמדה על 63.3 אותיות (p=0.65).

 

כאשר החוקרים ניתחו את הנתונים לפי מספר זריקות Brolucizumab לתוך הזגוגית, נוכחות או העדר נוזל לפני התחלת Brolucizumab, או נוכחות או העדר דלקת תוך-עינית לאחר קבלת הטיפול, לא תועד הבדל בחדות הראיה הממוצעת לפני התחלת Brolucizumab בהשוואה למצב לאחר זריקות Brolucizumab או בתום תקופת המחקר.

 

עובי תת-שדה מרכזי בכל העיניים לפני התחלת Brolucizumab עמד על 296.7 מיקרומטר ובתום המחקר עמד העובי הממוצע על 269.8 מיקרומטר (p=0.003). דלקת תוך-עינית דווחה ב-14 עיניים (8.1%) וחלפה ללא טיפול בקרוב למחצית מהעיניים (6 עיניים). בעין אחת תועדה וסקוליטיס חוסמת עם אובדן ראיה חמור.

 

החוקרים מדווחים כי מסדרת המקרים הנוכחית עולה כי מתן זריקה לתוך הזגוגית של Brolucizumab לוותה בחדות ראיה יציבה, עם ירידה בעובי תת-שדה מרכזי. אירועי דלקת תוך-עינית נעו מדלקת קלה עם נסיגה ספונטאנית ועד חסימה חמורה של כלי הדם של הרשתית בעין אחת.

 

JAMA Ophthalmology, online February 25, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני