חדשות

גירוי מוחי תחת השגחה עשוי לסייע בהקלה מרחוק על כאב (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAPM)

03/05/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו במהלך הכנס הווירטואלי מטעם ה-American Academy of Pain Medicine עולה כי גירוי טרנס-קרניאלי בזרם ישיר (Transcranial Direct-Current Stimulation, tDCS), אשר בוצע בבית אך תחת השגחה מרחוק, הינה גישה ישימה ויעילה בהקלה על כאב משנית לאוסטיאוארתריטיס בקשישים.

 

המחקר הקטן בתווית-פתוחה כלל 20 חולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך ונועד לבחון את הישימות והיעילות של טיפול tDCS עצמי תחת השגחה מרחוק לתקופה ממוצעת של 30 חודשים. גילאי המשתתפים במחקר נעו בין 50 עד 85 שנים.

 

ההתערבות כללה מתן זרם ישיר של שני מילי-אמפר למשך 20 דקות, פעם ביום, בין יום שני עד יום חמישי למשך שבועיים (סך כולל של 10 טיפולים). החולים קיבלו את הציוד tDCS והיו תחת השגחה מרחוק ע"י צוות מחקר מיומן.

 

עצימות הכאב נמדדה על-פי מדד VAS (Visual Analog Scale), כאשר לאחר שבועיים של טיפול ביתי, מדד VAS הממוצע היה נמוך יותר משמעותית מתחילת המחקר, עם ירידה מ-55.23 בתחילת הטיפול ל-24.85 בתום הטיפול.

 

על-בסיס הממצאים המוקדמים של מחקר הפיילוט, החוקרים זכו לגרנט מטעם ה-NIH להמשך המחקר וכעת הם מגייסים 120 חולים, אשר יחולקו באקראי לזרוע התערבות או טיפול דמה במטרה לקבוע את ההשפעה משככת הכאבים של טיפול tDCS בבית החולים בקשישים.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAPM

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני