חדשות

פגיעות מח טראומטיות מרובות מעלות את הסיכון להתאבדות (JAMA Psychiatry)

16/05/2013

מאת מערכת אי-מד

 

פגיעת מוח טראומטית (TBI, Traumatic brain injury) נחשבת לאחד מהגורמים המעלים את הסיכון להתאבדות בקרב אנשי צבא ומשוחררים מהצבא בארצות הברית. המחקר הנוכחי בא לבחון את הקשר בין פגיעת מח טראומטית מצטברת לבין הסיכון להתאבדות באנשי צבא המוצבים בעיראק שהופנו להערכת הפגיעה המוחית. החוקרים ניסו לקבוע האם הסיכון להתאבדות היה שכיח יותר באותם חיילים עם מספר פגיעות מח טראומטיות מאשר בחיילים שלא עברו פגיעה מוחית או שחוו פגיעה כזו פעם אחת בלבד בעבר. נמצא כי יש קשר למספר אירועי ה-TBI שעבר החייל לבין הסיכון לסבול מדכאון וכן לעליה בסיכון למחשבות אובדניות והתאבדות.

 

במחקר השתתפו 161 אנשי צבא שהופנו להערכה ולטיפול בגלל חשד לפגיעת ראש , במרפאת פגיעות מח בבית חולים צבאי בעיראק.  המשתתפים במחקר דיווחו על דכאון אם בנמצא, על PTSD  (תסמונת פוסט טראומטית) ועל מחשבות והתנהגויות אובדניות, עברו הערכה וראיון קליני כמו גם בדיקה גופנית. החוקרים ערכו השוואה קבוצתית של ציוני הסימפטומים בכל הנוגע למספר הפגיעות המוחיות במהלך החיים ולממצאים נערך ניתוח כדי לקבוע את הקשר בין הפגיעות המצטברות לבין הסיכון להתאבדות. החוקרים השתמשו בסקאלת Behavioral Health Measure depression, בגרסה הצבאית של רשימת איתור של PTSD, בבדיקת תסמיני זעזוע מח ובשאלון מותאם של התנהגויות אובדניות.

 

נמצא כי דכאון, PTSD ועוצמת התסמינים של TBI עלתה ככל שעלה מספר הפגיעות המוחיות. שכיחות מוגברת של מחשבות או התנהגויות אובדניות לאורך החיים הייתה קשורה עם מספר ה- TBI שעבר המטופל, וכן מספר המחשבות האובדניות בשנה האחרונה. מספר אירועי ה-TBI נקשר לעליה בסיכון להתאבדות גם כשתסמיני הדכאון, PTSD וה-TBI היו תחת טיפול. החוקרים מצאו גם קשר בין הופעת דכאון לבין אירועי ה-TBI המצטברים.

 

החוקרים מסכמים כי הסיכון להתאבדות היה גבוה יותר בקרב חיילים אמריקאים שעברו יותר אירועי TBI, גם לאחר שקיבלו טיפול להורדת עוצמת התסמינים מהם סבלו.  הממצאים מציעים כי אירועי TBI מרובים, השכיחים באופן יחסי בקרב חיילים קרביים אמריקאים, יכולים להעלות את הסיכון להתאבדות.

 

לתקציר המחקר

 

AMA Psychiatry. 2013

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני