חדשות

הערכת חלבונים בדם מסייעת בניבוי הפרוגנוזה של חולים לאחר חבלת ראש (JAMA Neurol)

17/08/2015

 

מדידת חלבוני טאו או BDNF (Brain Derived Neurotrophic Factor) בדם עשויה לסייע בהערכה פרוגנסטית של חולים לאחר חבלת ראש טראומטית, כך מדווחות שתי קבוצות חוקרים בשני מאמרים נפרדים שפורסמו במהלך חודש יולי בכתב העת Journal of Neurotraum ובמהלך חודש אוגוסט בכתב העת JAMA Neurology.

 

במחקר הראשון בחנו החוקרים את רמות BDNF בדם בשני מדגמים נפרדים של חולים לאחר חבלת ראש טראומטית שפנו לשני חדרי מיון (76 חולים ו-80 חולים) ולקבוצת ביקורת (150 חולים) ללא חבלת ראש טראומטית.

 

מהנתונים עולה כי חציון ריכוז BDNF ביום החבלה היה נמוך יותר משמעותית במשתתפים לאחר חבלת ראש, בהשוואה לאלו ללא חבלת ראש.

 

בנוסף, ב-159 המשתתפים לאחר חבלת ראש טראומטית חציון ריכוז BDNF במהלך 24 השעות הראשונות לאחר החבלה היה נמוך משמעותית במקרים של חבלה מתונה או חמורה (4.3 ו-4.0 ננוגרם למ"ל), בהשוואה למקרים של חבלה קלה (8.3 ננוגרם למ"ל).

 

החוקרים מאמינים כי המחקר עשוי לסייע בנסיונות להבין מדוע חלק מהחולים לאחר חבלת ראש מחלימים באופן מלא ואחרים אינם מחלימים. שנית, הממצאים עשויים להוביל לבדיקת דם חדשה שתסייע לרופאים לאבחן חבלת ראש טראומטית באופן מהימן יותר. כמו כן, ממצאים אלו עשויים להוביל לפיתוח גישות טיפול חדשות ולשיפור איכות החיים של החולים.

 

במחקר השני בחנו החוקרים את הנתונים ב-70 משתתפים עם היסטוריה של חבלת ראש קלה ו-28 משתתפים ללא חבלת ראש. ריכוז חלבוני טאו בדם נבחן לאחר 3-18 חודשים מהחבלה .

 

מהתוצאות עולה כי ריכוז חלבוני טאו היה גבוה משמעותית בקבוצת החולים לאחר חבלת ראש טראומטית, בהשואה לקבוצת הביקורת (ממוצע של 1.130 לעומת 0.63 פיקוגרם למ"ל, p=0.03). הריכוז הכולל של חלבוני טאו בדם נקשר באופן מובהק עם עדות לחבלת ראש טראומטית ברשומות הרפואיות, בהשוואה לדיווח עצמי על חבלת ראש בלבד.

 

ממצאים אלו מעידים כי חלבוני טאו עשויים לשחק תפקיד חשוב בחבלת ראש טראומטית ומדגישים את ההשפעות המשמעותיות על המצב הבריאותי בטווח הארוך ואיכות החיים של החולים.

 

JAMA Neurol. Published online August 3, 2015

 

J Neurotrauma. Published online July 10, 2015

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני