חדשות

מקרים רבים של התעללות בתינוקות אינם מאובחנים ואינם מטופלים היטב בבתי חולים (Emerg Med J)

24/05/2017

 

תינוקות שהם קורבנות להתעללות גופנית מופנים בשלב מאוחר יותר לבית חולים, עם סיכוי נמוך יותר לקבלת טיפול לטראומה דחופה, בהשוואה לילדים לאחר פציעה עקב תאונה, כך עולה מתוצאות מחקר מבריטניה, שפורסמו במהלך חודש אפריל בכתב העת Emergency Medicine Journal.

 

מדגם המחקר כלל 7,825 ילדים, מהם 94% אובחנו עם פציעה אקראית ו-6% עם חשד להתעללות בילדים. ילדים בהם עלה חשד להתעללות היו צעירים יותר (חציון של ארבעה חודשים לעומת שבע שנים בקבוצת הילדים עם פציעה עקב תאונה), מדד ISS (Injury Severity Score) גבוה יותר (חציון של 16 לעומת 9 נקודות) ושיעורי תמותה גבוהים כמעט פי שלוש (5.7% לעומת 2.2%).

 

שיעור קטן יותר מהילדים בהם עלה חשד להתעללות הגיעו לבית החולים דרך שירותי רפואה דחופה: 25.6% לעומת 44% הגיעו באמבולנס, 0.6% לעומת 7.6% בהליקופטר.

 

בילדים עם חשד להתעללות תועד גם פרק זמן ארוך יותר מרגע החבלה עד הגעה לבית החולים (חציון של 8 שעות לעומת 1.5 שעות באלו עם חבלה עקב תאונה). עיכוב דומה תועד בהעברה ליחידת טראומה מג'ורית. עם זאת, השילוב של עיכוב ההורים וההגעה לבית החולים משמעו היה כי בילדים עם חשד להתעללות חציון הזמן עד להגעה למרכז טראומה עמד על 21.6 שעות לאחר החבלה, בהשוואה ל-13.8 שעות באלו עם חבלה עקב תאונה.

 

החוקרים כותבים כי ההמלצות העיקרית לכל בתי החולים, לא רק מרכזי טראומה, הם להקפיד על ערנות גבוהה לכך שקורבנות התעללות גופנית חמורה הם תינוקות, וכי קיים צורך בזיהוי מקרי חבלה חמורה ע"י הצוותים הראשונים (רופאי ואחיות חדרי מיון).

 

Emerg Med J 2017

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני