חדשות

הצהרה מטעם ה-AHA בנושא מצוקות בילדות ותחלואה בבגרות (Circulation)

24/12/2017

 

איגוד ה-AHA (American Heart Association) פרסם נייר עמדה בנושא הקשר בין ילדים ומתבגרים החשופים למצוקות בילדות, הנעות בין מעשי בריונות ועד התעללות מינית, ובין הסיכון להשמנה, יתר לחץ דם, סוכרת מסוג 2, או מחלות לב וכלי דם, בגיל מבוגר יותר.

 

החוקרים כותבים כי מצוקות בילדות הן תופעה נפוצה; כשישה מכל עשרה ילדים בארצות הברית דיווחו על לפחות מצוקה אחת בילדות – כולל לדוגמא, גירושי הורים, התעללות גופנית, מגורים בסביבה אלימה, או הורה שהיה בכלא.

 

חלק מהילדים ובני הנוער עמידים, אך מחקרים הוכיחו כי לאירועים אלו השפעה  שלילית על הבריאות הקרדיווסקולארית בבגרות, בפרט באלו שנחשפו לארבעה אירועי מצוקות, או יותר.

 

המומחים מסבירים כי על רופאים להבין את חשיבות הנסיבות וכי כאשר מטפלים באדם מסוים, ייתכן ויש מקום להשלים הערכה של חוויות הילדות בשילוב עם בדיקות הסקר להערכת הבריאות הנפשית או שימוש בחומרים אסורים.

 

קיימות עדויות נרחבות אודות הקשר בין מצוקות בילדות ובין תוצאות לבביות-מטבוליות ולכן חשוב להתמודד עם הנושא בשלב מוקדם.

 

מחקרים רבים הגדירו מצוקות בילדות על-בסיס עשרה מרכיבים: עדות להתעללות באחד ההורים, מגורים עם אדם הסובל ממחלה פסיכיאטרית, מגורים עם אדם מכור לחומרים, מאסר של בן בית, התעללות רגשית, התעללות גופנית, התעללות מינית, הזנחה רגשית, הזנחה גופנית או היפרדות או גירושין של ההורים.  עם זאת, מחקר נוסף זיהה מצוקות נוספות, דוגמת חשיפה  למעשי בריונות, מגורים בסביבה לא-בטוחה, אלימות בדייטים וקשיים כלכליים.

 

מחקר אחר קשר בין אירועים אלו בילדות ובין תוצאות בריאות ירודות בעתיד.

 

כותבי הדו"ח ביקשו לסכם את העדויות הקיימות ולזהות פערים במטרה להנחות עבודות עתידיות לזהות התערבויות, העשויות להתמודד עם מצוקות בילדות והסיכונים הנלווים למצוקות אלו למחלות לבביות ומטבוליות.

 

נראה כי ישנם שלושה מסלולים – שינויים בהתנהגות, בריאות נפשית וביולוגיה  - המספקים הסבר לקשר בין מצוקות בילדות ובין בריאות קרדיווסקולארית ירודה בבגרות. לדוגמא, ילדים שנחשפו למעשי אלימות או לא טופלו היטב עשויים לפתח הפרעת דחק בתר-חבלתית או לסבול מדיכאון או חרדה. מצוקות בילדות עשויות גם לפגוע במערכות בקרה בגוף.

 

יש מקום להשלים מחקרים נוספים במטרה למצוא מדוע חלק מהילדים עמידים יותר למצוקות אלו ולקבוע אם ישנן התערבויות המשפיעות על הילדים, בני המשפחה, או הסביבה, העשויות לסייע במצבים אלו.

 

Circulation 2017

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני