חדשות

מודל לימוד-מכונה מסייעת בהפחתת בדיקות CT מיותרות בילדים לאחר חבלת ראש (JAMA Pediatr)

20/05/2019

 

מודל לימוד-מכונה סייע בזיהוי נכונה של שיעור גבוה יותר של ילדים לאחר חבלת ראש בהם ניתן לחסוך בדיקת CT של הראש, בהשוואה לכלי PECARN (Pediatric Emergency Care Applied Research Network), כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Pediatrics.

 

כללי PECARN קלים לשימוש, אך הפשטות שלהם עשויה להגביל את הדיוק בחיזוי התוצאות. הזמינות הנרחבת של טכנולוגיות מידע רפואי במדינות מפותחות עשויה לאפשר יישום כלי מדויקים יותר המסייעים בהחלטות הקליניות.

 

לצורך המחקר בחנו החוקרים נתונים אודות למעלה מ-42,000 ילדים עם חבלת אש וללא שינוי חמור במצב ההכרה, אשר נבדקו בין השנים 2004-2006 ב-25 מחלקות לרפואה דחופה בצפון אמריקה.

 

מודל OCT (Optimal Classification Tree) כלל 12 מנבאים של חבלת ראש בעלת חשיבות קלינית (גיל, מין, חומרת הפציעה, אובדן הכרה, שינוי מצב הכרה וכן הלאה). הסיכון הממוצע לפי חיזוי OCT היה קטן מ-0.05% בקטגוריית סיכון נמוך מאוד, 1.1-1.5% בקטגוריית סיכון נמוך ומעל 4% בקטגוריות סיכון גבוה יותר לפי PECARN.

 

בהשוואה לכללי PECARN, מודל OCT זיהה שיעור גבוה יותר ב-33% של ילדים מתחת לגיל שנתיים ובעיקר כאלו שלא יכלו להביע מילים, ככאלו בסיכון נמוך מאד ושיעור נמוך ב-32% ילדים סווגו בקטגוריית הסיכון המוגבר בה מומלץ להשלים בדיקת CT. עם זאת, המודל זיהה כונה מספר דומה של ילדים עם חבלת ראש בעלת חשיבות קלינית בקטגוריית הסיכון המוגבר.

 

בקרב ילדים גדולים יותר, בעלי יכולת הבעה מילולית, מודל OCT זיהה שיעור גבוה יותר ב-14% של ילדים ללא חבלת ראש בעלת חשיבות קלינית בקטגוריית הסיכון הנמוך מאוד ושיעור נמוך ב-8% של ילדים בקטגוריית הסיכון המוגבר, בהשוואה לכללי PECARN.

 

בקרב ילדים קטנים יותר, מודל OCT זיהה נכונה את כל החולים עם חבלת ראש בעלת חשיבות קלינית (בעוד שכללי PECARN סיווגו בשוגג יילוד אחד). בילדים גדולים יותר, מודל OCT פספס עשרה מקרים וכללי PECARN פספסו תשעה מקרים מבין 278 חולים עם חבלת ראש בעלת חשיבות קלינית.

 

בשתי הקבוצות, מודל OCT היה בעל סגוליות גבוהה יותר וערך מנבא חיובי טוב יותר משמעותית מכללי PECARN. עם זאת, לא תועדו הבדלים משמעתיים ברגישות או בערך המנבא השלילי של שני הכלים.

 

החוקרים כותבים כי במידה ומודל זה ייושם ברשומות הרפואיות הממוחשבות, הוא עשוי לסייע בהפחתת מספר בדיקות הדמיה מיותרות בילדים לאחר חבלת ראש, ללא פספוס חולים עם חבלת ראש בעלת חשיבות קלינית, בהשוואה לכללי PECARN.

 

JAMA Pediatr 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני