חדשות

בדיקת אולטרה-סאונד עשויה לסייע במעקב אחר חולים עם קוליטיס כיבית (Gut)

15/01/2020

 

בדיקת אולטרה-סאונד של המעי עשויה לשמש ככלי יעיל ולא-פולשני לניטור אחר קוליטיס כיבית ועשויה גם לסייע בהערכת תגובה לטיפול בחולים אלו, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Gut.

 

החוקרים השלימו מחקר פרוספקטיבי, תצפיתי, תחת תנאי עולם-אמיתי עם מעקב רפואי שגרתי. הם כללו במחקר 253 חולים מ-42 מרכזים רפואיים בגרמניה, המתמחים בטיפול במחלת מעי דלקתית. כל החולים קיבלו טיפול סטנדרטי בהתאם להחלטת הרופא המטפל, כולל אמינוסלציליאטים, קורטיקוסטרואידים, תרופות קונבנציונאליות לדיכוי חיסוני ותרופות ביולוגיות.

 

במהלך המחקר הושלמו עד ארבעה ביקורים מתוכננים, אשר כללו ביקור בתחילת המחקר וביקורים אחרים למשך עד 12 שבועות. בתחילת המחקר, ב-224 מהחולים (88.5%) תועד עובי דופן מעי מוגבר באזור המעי הגס היורד או הסיגמואיד. עם זאת, בתוך שבועיים שיעור החולים עם עדות לעובי מוגבר של דופן המעי באזור הסיגמואיד ירד משמעותית מ-89.3% ל-38.6% ובאזור המעי הגס היורד נרשמה ירידה מ-83.0% ל-42.9%. מספרים אלו נותרו די נמוכים עד לתום המחקר.

 

החוקרים זיהו קורלציה משמעותית בין התנרמלות עובי דופן המעי ובין התגובה הקלינית, כאשר ב-90.5% מהחולים עם התנרמלות עובי דופן המעי תועדה תגובה תסמינית. רק ב-9.5% מהחולים לא תועדה תגובה תסמינית.

 

החוקרים מוסיפים עוד כי לא זוהו הבדלים באיכות האבחנתית של בדיקת אולטרה-סאונד של המעי בין גסטרואנטרולוגים שונים. יתרה מזאת, לא זוהו הבדלים משמעותיים בתוצאות מדדים שהושגו במרכזים שונים או עם מכשירי אולטרה-סאונד שונים.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע את הערך של בדיקת אולטרה-סאונד של המעי בחיזוי התגובה בטווח הקצר ובטווח הארוך ותוצאות טיפולים בחולים עם קוליטיס כיבית.

 

Gut online December 20, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני