חדשות

הנחיות עדכניות לטיפול בקוליטיס כיבית תומכות ב-Infliximab ו-Vedolizumab (מתוך Gastroenterology)

06/02/2020

 

שינויים בגישת הטיפול ושימוש מועדף בתכשירים ביולוגיים ספציפיים הם בין השינויים העיקריים בהנחיות החדשות לטיפול בחולים עם קוליטיס כיבית בדרגה בינונית-עד-חמורה מטעם ה-American Gastroenterological Association.

 

על-פי ההנחיות החדשות, בתרופות ממשפחת מעכבי TNF, כולל Infliximab (רמיקד), Adalimumab (יומירה), Golimumab (סימפוני) ו-Vedolizumab (אנטיביו), כמו גם הטיפול ב-Ustekinumab ו-Tofacitinib, מומלצים להשראת ושמירת הפוגה במבוגרים עם  קוליטיס כיבית בדרגה בינונית-עד-חמורה. מבין אלו, העדויות מציעות כי Infliximab ו-Vedolizumab מועדפות על-פני מינונים סטנדרטיים של Adalimumab או Golimumab כטיפול קו-ראשון בחולים ללא חשיפה קודמת לתכשירים ביולוגיים.

 

ההנחיות מתרחקות מהמלצות טיפוסיות המבוססות על כיסוי ביטוחי ומעדיפות תרופה אחת על פני אחרת ובמקום זאת מספקות המלצות אודות העדויות הזמינות לפיהן בחולים עם מחלה בדרגה מתונה-עד-חמורה, אשר לא קיבלו טיפול ביולוגי קודם, יש לטפל תחילה ב-Infliximab או Vedolizumab.

 

המלצה זו גם עומדת בניגוד לעמדה רווחת אחרת אשר באופן היסטורי תמכה ב-Mesalamine ונוגדי-דלקת אחרים, אשר לא צריכים לשמש כטיפול ראשוני בחולים עם קוליטיס כיבית בדרגה בינונית-עד-חמורה.

 

מעבר לדירוג התרופות הביולוגיות לטיפול בקוליטיס כיבית, ההנחיות גם מפרטות המלצות כנגד עליה הדרגתית לטיפול ביולוגי לאחר כישלון 5-ASA. במקום זאת, ישנה העדפה לטיפול מוקדם בתכשירים ביולוגים, עם או ללא טיפול אימונו-מודולטורי.

 

הנחיות נוספות לטיפול תרופתי בחולים אמבולטורים עם קוליטיס כיבית בדרגה מתונה-עד-חמורה כוללות המלצה כנגד שימוש ב-Tofacitinib כטיפול קו-ראשון בחולים שלא נחשפו לטיפול ביולוגי בעבר, פרט לתנאי מחקר, לאור המלצה עדכנית של מנהל המזון והתרופות האמריקאי להשתמש בתרופה זו רק לאחר כישלון או אי-סבילות מעכבי TNF.

 

בנוסף, המומחים ממליצים כנגד שימוש ב-Thiopurine בלבד להשראת הפוגה במחלה בדרגה בינונית-חמורה, אם כי ניתן לבחור באפשרות זו כטיפול אחזקה בחולים בהפוגה. ישנה המלצה כנגד מתוטרקסט כטיפול מונותרפי להשראת או שמירת הפוגה. המלצה נוספת נוגעת לשילוש מעכבי TNF, Vedolizumab, או Ustekinumab, עם Thiopurines או מתוטרקסט, במקום טיפול מונותרפי בתכשיר ביולוגי או ב-Thiopurine.

 

המומחים קבעו גם המלצה כנגד המשך טיפול ב-5-ASA בחולים לאחר כישלון הטיפול, אשר בהמשך נכנסו להפוגה עם טיפול ביולוגי, אימונו-מודולטורי או Tofacitinib.

 

ההנחיות ממליצות גם כנגד שימוש בתרופות אנטיביוטיות בחולים מאושפזים ללא עדות לזיהום.

 

Gastroenterology. Published online January 13, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני