חדשות

טיפול מונותרפי בתיאופורינים משמר הפוגה במרבית החולים עם קוליטיס כיבית (Gut)

20/10/2020

 

טיפול מונותרפי בתיאופורינים הינו טיפול יעיל בחולים עם קוליטיס כיבית, אך צפוי להיות פחות יעיל בחולים עם מחלת קרוהן, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Gut. מתוצאות המחקר עלה עוד כי למעלה ממחצית מהחולים עם קוליטיס כיבית נותרו בהפוגה ממושכת תחת טיפול ב-Azathioprine או 6-Mercaptopurine בלבד, זאת בהשוואה לשליש מחולי קרוהן.

 

במטרה לבחון את היעילות ארוכת הטווח של טיפול מונותרפי בתיאופורינים, החוקרים בחנו את הנתונים אודות 12,000 חולים ממאגר UK IBD BioResource, אשר החלו טיפול מונותרפי בתיאופורינים לשמירה על הפוגה של המחלה, כולל 4,968 חולי קרוהן ו-6,960 חולים עם קוליטיס כיבית.

 

מנתונים אודות חשיפה כוללת של למעלה מ-68,000 שנות-אדם עלה כי 52.7% מהחולים עם קוליטיס כיבית ו-34.2% מאלו עם מחלת קרוהן הצליחו להישאר תחת טיפול מונותרפי ללא צורך בהגברת הטיפול לכלול מתן תרופה ביולוגית או התערבות ניתוחית.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי טיפול מונותרפי בתיאופורינים היה הרבה פחות יעיל בחולי קרוהן, בהשוואה לחולים עם קוליטיס כיבית (יחס סיכויים של 0.47).

 

בקרב חולים שלא סבלו את הטיפול התרופתי בתיאופורינים תועד סיכוי גבוה משמעותית להידרש להתערבות ניתוחית.

 

בחולים עם מחלת קרוהן בדרגה חמורה מתונה יש מקום לטיפול מוקדם בתיאופורינים עם טיפול ביולוגי מאחר וזהו ככל הנראה הטיפול היעיל ביותר וצפוי להיות הטיפול אשר ישמש לפרק הזמן הארוך ביותר.

 

ממצאי המחקר מעידים כי תיאופורינים עדיין משחקים תפקיד חשוב בטיפול במחלת מעי דלקתית ואל לרופאים למהר ולזנוח את התרופות הישנות. המחקר מעיד על היעילות של הטיפול התרופתי וכי התועלת של טיפול זה נותרת בטווח הארוך.

 

Gut, online October 1, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני