חדשות

השוואת היעילות והבטיחות של טיפולים כנגד פעילות-יתר של שלפוחית השתן בקשישים (Drugs Aging)

15/12/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

פרופיל הבטיחות והיעילות של ב-Mirabegron (בטמיגה) עדיף על זה של תכשירים אנטי-מוסקריניים אחרים בקשישים, כולל שכיחות נמוכה יותר של תופעות לוואי על-רקע עומס אנטי-כולינרגי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Drugs & Aging. 

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי החשיפה המצטברת לתרופות אנטי-כולינרגיות (עומס אנטי-כולינרגי) מלווה בסיכון מוגבר לתופעות לוואי, בעיקר בקרב קשישים. טיפול ב- Mirabegron, אגוניסט פומי סלקטיבי של קולטן β3, הוכח כיעיל בהקלה על תסמיני פעילות-יתר של שלפוחית השתן, ללא הגדלת עומס אנטי-כולינרגי. עם זאת, לא ידוע אם פרופיל הבטיחות החיובי של Mirabegron משתנה עם הגיל בקרב אוכלוסיית חולים עם עומס אנטי-כולינרגי גבוה.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשוות באופן עקיף את פרופיל הבטיחות והיעילות של Mirabegron בהשוואה לתכשירים אנטי-מוסקריניים בקשישים עם פעילות-יתר של שלפוחית השתן. לצורך כך, הם השלימו סקירת ספרות במטרה לזהות מחקרים אקראיים ומבוקרים שדיווחו על תוצאי בטיחות ויעילות בקרב חולים בגילאי 65 שנים ומעלה.

 

בעקבות החיפוש זיהו החוקרים 20 מאמרים שדיווחו על 21 מחקרים אקראיים ומבוקרים ולאחר בחינת הנתונים, חמישה תוצאי בטיחות וחמישה תוצאי יעילות נכללו במטה האנליזה.

 

מהנתונים עולה כי טיפול ב- Mirabegron לא לווה בסיכון מוגבר ליובש בפה (יחס סיכויים של 0.76, רווח בר-סמך 95% של 0.26-2.37) או עצירות (יחס סיכויים של 1.08, רווח בר-סמך 95% של 0.39-3.02) בהשוואה לפלסבו, בעוד שתרופות אנטי-מוסקריניות לוו בסיכון מוגבר לתופעות לוואי אלו (יחסי סיכויים של 3.78-7.85 ושל 2.12-4.66, בהתאמה).

 

באוכלוסיה זו של מטופלים מבוגרים, הטיפול ב- Mirabegron הסיכוי להפסקות טיפול על-רקע אירועים חריגים היה דומה עם Mirabegron או פלסבו, בעוד שהסיכוי להפסקת טיפול על-רקע אירוע חריג משנית לטיפול בתכשירים אנטי-מוסקריניים נע היה גבוה פי 1.14 עד פי 3.03 (במרבית המקרים, הקשר היה קל).

 

לא תועד סיכון מוגבר לאירועים חריגים מכל סוג על-רקע הטיפול עם Mirabegron לעומת טיפול אנטי-מוסקריני (יחס סיכויים של 1.25-1.55), למעט Fesoterodine (יחס סיכויים של 2.23, רווח בר-סמך 95% של 1.37-3.37).

 

לבסוף, החוקרים מדווחים כי כל תוצאי יעילות הטיפול היו דומים בין מטופלים ב- Mirabegron ומטופלים בתכשירים אנטי-מוסקריניים.

 

ממצאי המחקר תומכים בעדיפות פרופיל הבטיחות והיעילות של Mirabegron על-פני תכשירים אנטי-מוסקריניים בקשישים, בפרט הודות לעומס אנטי-כולינרגי נמוך יותר עם Mirabegron בהשוואה לטיפול בתכשירים אנטי-מוסקריני.

 

Drugs Aging. 2020 Nov;37(11):801-816.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני