חדשות

פסוטרודין במינון גמיש מספק את האפשרות הטיפולית המעודפת ביותר בהערכת מאזן בטיחות - יעילות (Eur Urol Focus)

04/02/2021

מאת ד"ר עמית עקירוב

במאמר שפורסם בכתב העת European Urology Focus מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, המבוסס על מודל MCDA (Multicriteria Decision Analysis) להערכת מאזן יעילות - ובטיחות טיפולים תרופתיים כנגד פעילות-יתר של שלפוחית השתן. עולה כי טיפול ב-Fesoterodine  4 או 8 מ"ג במינון גמיש מהווה את האפשרות הטיפולית המועדפת מבחינת מאזן תועלת ובטיחות. Fesoterodine  4 או 8 מ"ג במינון גמיש, או טיפול משולב ב- Solifenacin עם Mirabegron, או Mirabegron בלבד עדיפים על פני תרופות אחרות שנבדקו.

עד לאחרונה, הטיפול התרופתי בפעילות-יתר של שלפוחית השתן כלל תרופות אנטי-מוסקריניות, אך לאחרונה הצטרפו תרופות ממשפחת אגוניסטים לקולטן בטא 3 למכלול האפשרויות הזמינות לטיפול בחולים אלו. הדיווחים אודות יעילות ובטיחות תכשירים אלו התבססו על מחקרים מבוקרי-פלסבו לאישור התרופות, ואין מחקרים להשוואה ישירה בין התכשירים הזמינים לשימוש במצבים אלו. המסקנות אודות היעילות והבטיחות של התרופות השונות לטיפול במצבים אלו מבוססות על סקירות שיטתיות של הספרות הרפואית ומטה-אנליזות.

במחקר הנוכחי ביקשו החוקרים להתבסס על מודל אנליטי להשוואת הטיפולים התרופתיים הזמינים כנגד פעילות-יתר של שלפוחית השתן. הם השוו את 14 התרופות הנפוצות לשימוש במצבים אלו, כולל אנטגוניסטים מוסקריניים, אגוניסטים לקולטן בטא 3 והשילוב של תכשירים משתי הקבוצות  בעלי פעילות כנגד שני יעדים אלו. החוקרים קבעו את ההשפעה החיובית של הטיפול התרופתי על דחיפות, אי-נקיטת שתן, תכיפות מתן שתן ונוקטוריה, אל מול 7 תופעות לוואי (יובש בפה, עצירות, כאבי ראש, סחרחורות, זיהום בדרכי השתן, אצירת שתן וטכיקרדיה).

מודל MCDA מספק סיכום של הנתונים ממחקרים קודמים וכן כולל שיקול דעת של מומחים בתחום אודות החשיבות היחסית של ההשפעות של הטיפול, כך שהתועלת והבטיחות של הטיפולים משקפים הן את הראיות והן את הרלוונטיות הקלינית.

  מהנתונים עלה כי מאזן תועלת-בטיחות הטוב ביותר תועד עם טיפול ב-Fesoterodine  4 או 8 מ"ג במינון גמיש. עוד מדווחים החוקרים כי כאשר בוחנים את מאזן תועלת ובטיחותFesoterodine  במינון 4 או 8 מ"ג, טיפול ב- Solifenacinc במינון 5 מ"ג בשילוב עם Mirabegron במינון 50 מ"ג, או Mirabegron במינון 25 מ"ג בלבד עדיפים על פני תרופות אחרות.

 

החוקרים מציינים כי המחקר הנוכחי התמקד במאזן בטיחות-תועלת של הטיפול התרופתי במקרים אלו, בעוד שיש לקחת בחשבון כי גורמים אחרים עשויים להיות בעלי חשיבות באוכלוסיות ותרחישים קליניים שונים. ממצאי המחקר מדגישים את החשיבות של גישה מותאמת אישית לטיפול בחולים.

 

Eur Urol Focus 2019

 

הכתבה מקודמת בחסות חברת פייזר

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני