חדשות

מדד סיכון חדש מסייע בחיזוי הסיכון לדימום בחולים עם תסחיף ריאתי (Chest)

24/11/2021

 

מדד Pulmonary Embolism Syncope – Anemia – Renal Dysfunction Risk Score מהווה כלי שימושי בחיזוי הסיכון לדימום מג'ורי מוקדם בחולים עם תסחיף ריאתי אקוטי, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Chest.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי יש מקום לכלים טובים יותר לחיזוי הסיכון לדימום מג'ורי מוקדם בחולים עם תסחיף ריאתי על-מנת לשפר את טיב הטיפול באוכלוסיה זו. כעת הם התבססו על נתונים ממחקר רב-מרכזי, פרוספקטיבי, שכלל 2,754 חולים וערכו ניתוח פוסט-הוק במטרה ליצור מדד סיכון לחיזוי דימום מג'ורי מוקדם (עד לשחרור מבית החולים). הם השלימו הערכה של התוקף הפנימי של המודל ולאחר מכן השוו את המדד החדש אל מול מדד VTE-BLEED (Venous Thrombo-Embolism Bleed), מדד RIETE (Registro informatizado de la enfermeded thromboembolica en Espana` Computerized Registry of Patients with Venous Thromboembolism) ו-BACS (Bleeding, Age, Cancer, and Syncope).

 

מניתוח הנתונים עלה כי שלושה גורמים ניבאו הופעת 82 אירועי דמם מג'ורי: סינקופה, אנמיה (ריכוז המוגלובין מתחת ל-12 גרם/ד"ל) הפרעה בתפקוד כלייתי (קצב פינוי גלומרולארי משוער קטן מ-60 מ"ל/דקה), מודל שכונה SARD (Syncope, Anemia, and Renal Dysfunction), מדד הסיכון לדימום PE-SARD חושב ע"י סיכום כל המרכיבים הללו.

 

בסיכומו של דבר, 52.2% מהחולים סווגו תחת קטגוריית סיכון נמוך לדימום (מדד אפסי), 35.2% סווגו כבעלי סיכון בינוני לדימום (מדד של 1-2.5 נקודות) ו-12.6% נכללו בקטגוריית סיכון גבוה לדימום (מעל 2.5 נקודות).

 

שיעור אירועי דמם עלה עם עליה בקבוצת הסיכון, מ-0.97% בקטגוריית הסיכון הנמוך ל-8.93% בקטגוריית הסיכון הגבוה (מדד C-Index של 0.74).

 

תוצאות מדד PE-SARD היו טובות יותר מאלו שתוארו עם מדדי VTE-BLEED, RIETE ו-BACS, עם שיעור גבוה יותר של סיווג מחדש של הסיכון לדימום בחולים שדיממו ואלו ללא אירוע דמם.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מדד PE-SARD הינו מדד חדש להערכת הסיכון לדימום ומהווה כלי נוח לשימוש להערכת הסיכון לאירועי דמם מג'ורי בשלב מוקדם בחולים עם תסחיף ריאתי חד.

 

Chest July 1, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני