חדשות

מעורבות הרשתית בחולים עם זיהום בנגיף הקורונה (Front Med)

13/07/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Frontiers in Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר שנועד לבחון ממצאים עיניים בחולים ומחלימים שאובחנו כחולי קורונה. מהנתונים עולה כי כתמי צמר גפן (Cotton Wool Spots) ודימומים ברשתית זוהו כממצא אקראי בחלק מהמחלימים מהזיהום.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את מעורבות הרשתית בחולים עם זיהום בנגיף הקורונה בשלב האקוטי ובשלב ההחלמה ע"י השלמת בדיקות סקר להערכת קרקעית העין.

 

המחקר הפרוספקטיבי, תצפיתי, נערך בין יולי ועד נובמבר בשנת 2020 וכלל 235 משתתפים (142 חולים עם מחלה אקוטית ו-93 מחלימים) שהשלימו בדיקת קרקעית עין במרכז שלישוני בצפון הודו. קבוצת המחלימים כללה 73 משתתפים שהיו מבודדים במוסד שעברו את בדיקת הסקר לפחות שבועיים לאחר השחרור מבית החולים ו-20 משתתפים שהיו בבידוד ביתי והשלימו את הבדיקה 17 ימים לאחר הופעת התסמינים או בדיקת קורונה.

 

מהנתונים עולה כי לא תועדו ממצאים ברשתית בכל החולים בשלב האקוטי של זיהום בנגיף הקורונה אותם ניתן היה לייחס באופן ברור לזיהום הנגיפי. בקרב מחלימים מזיהום בקורונה, בחמישה נבדקים (5.38%) ניתן היה לזהות כתמי צמר גפן עם או ללא דימום רשתית, ללא ממצאים אחרים ברשתית וללא הפרעות ראיה, לאחר חציון של 30 ימים מאבחנת זיהום בנגיף הקורונה.

 

החוקרים כותבים כי כתמי צמר גפן ודימומים ברשתית זוהו כממצא אקראי במקרים של זיהום בנגיף הקורונה וזוהו רק במחלימים מהזיהום. נבדקים אלו היו הרבה יותר מבוגרים (גיל חציוני של 69 שנים) בהשוואה לגיל הממוצע של המשתתפים במדגם וסבלו משכיחות גבוהה יותר של מחלות רקע דוגמת סוכרת ויתר לחץ דם.

 

בעקבות הממצאים החוקרים מציעים לקבוע את המונח COVID-19 Retinopathy לתיאור נוכחות כתמי צמר גפן בחלק האחורי, לעיתים בליווי דימום ברשתית, בהעדר דלקת עינית בחולים עם היסטוריה של זיהום בנגיף הקורונה.

 

Front Med (Lausanne). 2021 Jun 24

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני