חדשות

טיפול דו יומי ב-isotretinoin (קיורטאן) פומי באקנה וולגאריס יעיל כמו חד יומי אך כרוך בפחות תופעות לוואי (Dermatol Ther)

24/03/2015

מאת מערכת אי-מד

ממחקר חדשה המתפרסם -  עולה כי טיפול ב-isotretinoin (קיורטאן, תרו) פומי הוא טיפול אפקטיבי מאוד לאקנה וולגאריס ללא הבדל מובהק סטטיסטי ביעילות בין טיפול יומי לדו-יומי, אך נראה שחלוקת הטיפול לפעמיים ביום עשויה לגרום לפחות תופעות לוואי.

במחקר זה ביקשו החוקרים להעריך את היעילות הקלינית, תופעות הלוואי ושינויים מעבדתיים של ליפידים בדם ותפקודי כבד במהלך טיפול פומי באיסוטרטינואין פומי באקנה וולגאריס, תוך השוואה בין טיפול יומי לדו יומי.

השתתפו 58 מטופלים עם אקנה וולגאריס שחולקו באופן אקראי ל-2 קבוצות , אחת (26) שקיבלה טיפול חד יומי והשנייה (32) שקיבלה את הטיפול פעמיים ביום באמצעות איסוטרטינואין פומי.

נעשה שימוש בציון אקנה כולל בכדי להעריך את חומרת האקנה והשיפור לאחר הטיפול.

החוקרים מדווחים כי בשתי הקבוצות נמצא שיפור קליני מובהק מאוד של חומרת האקנה ללא הבדל מובהק בין שתי הקבוצות. עם זאת, תופעות הלוואי היו שכיחות יותר באופן מובהק בקבוצה שקיבלה טיפול חד יומי. בשתי הקבוצות הייתה עליה קלה ברמות הכולסטרול בדם, באלאנין טראנסאימנאס (ALT) , ובאספרטאט אמינוטראנספראס (AST) עם עלייה בולטת יותר בטריגלצירידים בעיקר בקבוצת הטיפול הדו יומי.

החוקרים מסכמים כי איסוטרטינואין הוא טיפול אפקטיבי מאוד באקנה וולגאריס ללא הבדל מובהק סטטיסטי ביעילות הקלינית בין טיפול חד יומי לדו יומי. עם זאת, חלוקת המינון לפעמיים ביום עשויה לגרום לפחות תופעות לוואי , ללא פגיעה ביעילות הקלינית.

החוקרים מציינים שהטיפול קשור לעלייה לא משמעותית קלינית ברמות כולסטרול, טריגלצירידים,  AST  ו-ALT  .

 2015 Mar 5.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני