חדשות

תפרים אנטי-מיקרוביאליים מונעים זיהומים באתרי ניתוח (Br J Surg)

12/02/2017

 

תפרים מצופים בחומרים אנטי-מיקרוביאליים דוגמת Triclosan מסייעים במניעת זיהומים באתר הניתוח ומפחיתים משמעותית הוצאות טיפול רפואי, כך עולה מתוצאות שתי מטה-אנליזות חדשות, שפורסמו בכתב העת British Journal of Surgery.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי Triclosan הורג מגוון רחב של חיידקים  הקשורים בזיהומים באתרי ניתוח ומעכב קולוניזציה של חיידקים אלו על שטח התפרים.

 

במחקר אחד חוקרים מאמסטרדם בחנו את התוצאות מ-21 מחקרים אקראיים ומבוקרים, עם 3,208 משתתפים שחולקו לטיפול בתפרים מצופי Triclosan ו-3,254 חולים שטופלו בתפרים סטנדרטיים. 

 

מהנתונים עלה כי תפרים מצופי Triclosan לוו בירידה של כ-28% בסיכון לזיהומים באתר הניתוח, אם כי ההשפעה לא הוכחה כאשר התמקדו במחקרים באיכות גבוהה.

 

בניתוח לפי תתי-קבוצות מצאו החוקרים כי התועלת של תפרים מצופים הוכחה רק עבור תפרי Polyglactin 910 ועבור פרוצדורות ניתוחיות נקיות, אך גם במקרים אלו לא ניתן היה לבסס את התועלת כאשר התמקדו רק במחקרים בעלי איכות גבוהה.

 

בסקירה אחרת מבריטניה בחנו חוקרים את ההשלכות האפשריות על שירותים רפואיים והשפעות על התקציב לאחר סגירת חתך עם תפרים מצופים אל מול תפרים לא מצופים. הסקירה כללה 34 מחקרים ומניתוח הנתונים עלה כי השימוש בתפרים מצופי Triclosan לווה בחסכון ממוצע של 56.59 פאונדים בכל ניתוח נקי ועד 248,23 פאונדים במקרים של פרוצדורה מזוהמת/מלוכלכת, עם חסכון כולל של 91.25 פאונדים לניתוח.

 

החסכון בהוצאות הרפואיות התבסס על ירידה של 39% בשיעור זיהומים באתר ניתוח בעקבות שימוש בתפרים מצופי Triclosan במחקרים אלו.

 

החוקרים כותבים כי מדובר בעדויות ברורות לתועלת של תפרים מצופי Triclosan וכי אין מחלוקת באשר ליעילות או לחסכון בעלויות הרפואיות בעקבות שימוש באמצעים אלו.

 

Br J Surg 2017

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני