חדשות

דבש רפואי עשוי לסייע בטיפול בריפוי פצע (Wounds)

11/04/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Wounds מדווחים חוקרים על סדרת מקרים חדשה, ממנה עולה כי דבש רפואי (Active Leptospermum Honey או ALH) עשוי לסייע בטיפול בפצעים, בעיקר בחולים עם התוויות ניתוח להתערבות ניתוחית. עם זאת, החוקרים מדגישים כי הטריה ניתוחית עדיין מהווה מרכיב מרכזי בטיפול בפצע בחולים המתאימים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי גם בעידן הנוכחי ישנם אתגרים בכל הנוגע לטיפול בפצעים. חולים רבים בוחרים לוותר על הטריה ניתוחית לאור סיכון ניתוחי גבוה, פחד, עלויות ואמונות אישיות. למרות שהטריה ניתוחית משמשת כמרכיב מרכזי בטיפול הולם בפצעים, יש לשקול גישות חליפיות לטיפול בפצעים.

 

בסדרת המקרים הנ"ל מתארים הכותבים את התוצאות המוצלחות ב-12 חולים עם פצעים שונים, ארש טופלו בדבש רפואי כחלופה לניתוח. סדרת המקרים זוהתה על-בסיס הניסיון הקליני, סקירת רשומות רפואיות ותיעוד מצולם של כל החולים שטופלו ביחידת טיפול בפצע אקוטי. החוקרים כללו רק חולים שסירבו להמלצה להטריה ניתוחית או של עור, טופלו ב-ALH כחלופה לניתוח והגיעו לביקורי מעקב סדירים.

 

המדגם כלל 12 חולים עם פצעים מורכבים, מהם חמישה אשר הוגדרו בסיכון גבוה לניתוח בשל מחלות רקע. שבעה חולים היו בסיכון נמוך לניתוח, אך ביקשו להימנע מפרוצדורות ניתוחיות. השימוש בדבש רפואי הביא להאצת הטריה אוטוליטית וריפוי פצע ללא ניתוח או אשפוזים חוזרים בבית החולים.

 

החוקרים כותבים כי התכונות של דבש רפואי, כולל הטריה אוטוליטית, עיכוב גדילת חיידקים, השפעה נוגדת-דלקת ושחרור ציטוקינים, עשויות להפוך מרכיב זה לאפשרות טובה לטיפול בפצעים בחולים עם התוויות-נגד לניתוח. עם זאת, הטריה ניתוחית עדיין מהווה נדבך מרכזי בטיפול בפצעים בחולים מתאימים.

 

Wounds. 2019;31(2):36-40

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני